Jak wyspy sufitowe wpływają na akustykę pomieszczeń?
Coraz więcej osób zwraca uwagę na komfort akustyczny, dlatego wyspy sufitowe są montowane nie tylko w obiektach komercyjnych, ale też w domach i mieszkaniach prywatnych. Dzieje się tak, ponieważ elementy te umożliwiają wyeliminowanie mankamentów akustycznych danego pomieszczenia. Co dokładnie sprawia, że konstrukcje wyspowe mają tak dobre właściwości?
Wyspy sufitowe poprawiają komfort akustyczny
Konstrukcje wyspowe pozwalają uzyskać warunki akustyczne, które jeszcze 15 lat temu były nieosiągalne. Najczęściej są one zawieszane nad stropem na stalowych linkach, co sprawia, że pochłaniają dźwięk z dwóch stron. Dzięki temu w znacznym stopniu redukują hałas dochodzący z pomieszczeń znajdujących się nad sufitem. Z tego powodu bardzo często montuje się je w obiektach takich jak: biura, hotele, aule wykładowe i biblioteki.
Wyspy sufitowe mają dwie kluczowe właściwości: eliminują irytujący pogłos i jednocześnie odbijają dźwięk. Dzięki temu pracownicy biura – nawet gdy znajdują się na dwóch krańcach pokoju – nie muszą podnosić głosu, by ze sobą porozmawiać. Elementy te mają jeszcze jedną, istotną zaletę. Opowiedziała nam o niej specjalistka z hurtowni budowlanej Baustoff + Metall Anna Kurek:
Wyspy sufitowe są wykonywane z rozmaitych materiałów m.in. z wełny mineralnej, metalu, drewna oraz płyt gipsowo-kartonowych. Dzięki specjalnym systemom montażowym elementy te można opuścić poniżej stropu, zmniejszając tym samym wysokość pomieszczenia. Ten sposób montażu sprawia, że fale dźwiękowe szybko rozchodzą się na danej przestrzeni. Zatem nawet gdyby konstrukcje wyspowe nie były zrobione z dźwiękochłonnych materiałów, to i tak przyczyniałyby się do poprawienia komfortu akustycznego – a zwłaszcza do zmniejszenia pogłosu.
Jaki materiał wpływa najlepiej na dźwiękochłonność wyspy sufitowej?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, wyspy sufitowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Każdy z nich ma mniejsze lub większe właściwości dźwiękochłonne, jednak najczęściej wykorzystuje się płyty z wełny mineralnej. Surowiec ten – w zależności od grubości zastosowanego materiału – osiąga współczynnik izolacyjności między 0,8 a 1,0 (w skali od 0 do 1). To oznacza, że tłumi on zarówno dźwięki powietrzne, jak i uderzeniowe. Jeśli planujesz zakup wyspy sufitowej do biura, szpitala czy szkoły, to z łatwością wybierzesz produkt dopasowany do Twoich potrzeb.
Jako że wełna mineralna jest najpopularniejszym materiałem, z którego wykonywane są wyspy akustyczne, warto poświęcić jeszcze chwilę, by poznać jej pozostałe właściwości. Surowiec ten jest niezwykle często wykorzystywany w budownictwie, co wynika z tego, że:
- jest klasyfikowany jako materiał niepalny o najwyższej klasie A1-s1, d0;
- kiedy zostanie podpalony, to – dzięki swojej włóknistej strukturze – nie będzie wydzielać dymu;
- jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie rozmaitych substancji chemicznych, wilgoci oraz grzybów.
Na koniec warto wspomnieć również o tym, że wyspy sufitowe są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w wielu kształtach. Tym samym dają one projektantom ogromne możliwości aranżacji wnętrz.