Jak zbudowana jest instalacja kominkowa?
Kominek jest jednym z częściej wybieranych urządzeń grzewczych montowanych w domach jednorodzinnych. Nie zawsze głównym motywem decyzji o jego zakupie jest chęć pozyskiwania ciepła, choć w tej roli może się on sprawdzać bardzo dobrze. W wielu przypadkach instaluje się go jako element dekoracyjny oraz taki, który pomoże w tworzeniu odpowiedniej atmosfery i pozwoli na relaks przy obserwacji płonącego ognia.
Klasyczne kominki i ich konstrukcja
Zdecydowana większość montowanych dziś kominków to urządzenia z zamkniętym paleniskiem oferowane w postaci wkładów kominkowych. Mogą one być zrobione z żeliwnego odlewu lub grubej blachy stalowej odpornej na wysoką temperaturę. Instaluje się je w specjalnych zabudowach, które zrobione z materiałów termoizolacyjnych zapobiegają nagrzewaniu się znajdujących się w pobliżu elementów. Kominek musi być też podłączony do instalacji kominowej. Ponieważ jest urządzeniem grzewczym na paliwo stałe materiał, z jakiego będzie wykonany wkład kominowy, musi być odporny na temperaturę związaną z istniejącym ryzykiem pożaru, ponieważ we wnętrzu przewodu kominowego, do którego będzie podłączony wkład kominkowy, mogą osadzać się substancje smoliste, których zapłon czasami doprowadza do pożaru.
Kominki z systemem dystrybucji gorącego powietrza
Klasyczny kominek ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje za sprawą promieniowania ciepła przez szybę zastosowaną we wkładzie, ale przede wszystkim dzięki opływającemu go powietrzu. Przedostaje się ono przez otwory ulokowane w dolnej części obudowy, po czym wydostaje tymi, które są ulokowane wyżej. Stosując tzw. system dystrybucji gorącego powietrza (DGP), w ten sposób można ogrzewać też pomieszczenia przylegające. Wymaga to doprowadzenia do nich specjalnych kanałów.
Inną możliwością jest zastosowanie kominka z płaszczem wodnym. W takim przypadku od generowanego przez spalanie drewna ciepła ogrzewa się woda przepływająca przez zamontowany na wkładzie wymiennik. Następnie energia ta jest przekazywana do instalacji centralnego ogrzewania – bezpośrednio, jeżeli pracuje w niej kocioł na węgiel lub pośrednio, w sytuacji, gdy jest to kocioł gazowy, olejowy lub pompa ciepła. Montaż kominka z płaszczem wodnym wymaga wykonania odpowiedniej instalacji hydraulicznej, jednak pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie powstającego ciepła i zintegrowanie kominka z systemem centralnego ogrzewania.
Duży wybór wkładów kominkowych można znaleźć w ofercie firmie Tanie Kominy. Dostępne są wkłady klasyczne, a także dostosowane do systemu DGP oraz wkłady z płaszczem wodnym.