Jaką rolę w konstrukcji dachu odgrywa podbitka?
Dach jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcji każdego budynku, dlatego powinien być wykonany z najwyższą starannością. I choć obecność podbitki dachowej nie jest w nim obowiązkowa, specjaliści zalecają jej montaż z kilku ważnych powodów. Przede wszystkim ze względu na rolę izolacyjną i ochronną. Jednak nie mniej ważna jest funkcja estetyczna – ponieważ podbitka jest widoczna od spodu okapu.
Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego warto zdecydować się na montaż podbitki dachowej i jaką rolę odgrywa ona w konstrukcji dachu.
Ochrona konstrukcji dachu
Co ważne, podbitka dachowa nie jest elementem konstrukcyjnym dachu – a więc jej montaż nie jest konieczny. Dach, nawet bez podbitki będzie spełniał swoją funkcję. Warto jednak się na nią zdecydować, ponieważ jej główną rolą jest ochrona więźby, krokwi lub wiązarów przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych: nadmiernym nasłonecznieniem, uszkodzeniami mechanicznymi z powodu wiatru lub gradu albo zawilgoceniem z powodu opadów. Jednocześnie podbitka dachowa ogranicza dostęp powietrza do miejsca styku konstrukcji dachu z murem, a więc stanowi doskonałą izolację.
Dodatkowo na nieosłoniętym dachu pod okapem często zagnieżdżają się zwierzęta: ptaki lub owady. Nie jest to zjawisko pożądane, a „zaproszenie” pod dach szerszeni może być nawet niebezpieczne. Jak uniknąć niechcianych gości? Najskuteczniejszym sposobem jest właśnie montaż podbitki dachowej.
Estetyczne wykończenie okapu
Poza rolą ochronną podbitka dachowa pełni także funkcję estetyczną. Dopiero po zamontowaniu podbitki okap wygląda efektownie – jest ona bowiem widoczna od jego spodu. Warto dodać, że podsufitkę dachową można wykonać z dowolnych materiałów, dlatego bez problemu można dopasować jej wygląd do elewacji lub stolarki okiennej domu. Najczęściej wybieranym materiałem na podbitkę jest drewno: sosnowe, świerkowe lub modrzewiowe. Wadą tego materiału jest konieczność czyszczenia i konserwacji podbitki, choć nie da się ukryć, że drewno zawsze prezentuje się dobrze.
Inne materiały, które doskonale sprawdzą się w roli podbitki dachowej, to tworzywa sztuczne oraz blacha. Podsufitka z tworzywa sztucznego może imitować drewno i podobnie jak blacha nie wymaga zabiegów konserwacyjnych. Jeśli chodzi o podsufitkę blaszaną, może być ona identyczna z pokryciem dachowym, dzięki czemu dach będzie wyglądał harmonijnie. Niezależnie jednak od rodzaju materiału, montaż podbitki należy zlecić fachowcom – a polecanych dekarzy z Warszawy i okolic znajdziesz na stronie solidnydekarz.pl.