
Jaki sposób montażu płyt chodnikowych wybrać?
Płyty chodnikowe to popularny materiał do wykończenia tarasów czy ścieżek ogrodowych. Co prawda, układanie płyt wymaga pewnej wiedzy i umiejętności technicznych, ale można tego dokonać samodzielnie. Przedtem należy jednak dokładnie zapoznać się z metodami układania płyt chodnikowych oraz dopasować taką, która najlepiej sprawdzi się w konkretnym miejscu. W artykule piszemy o rodzajach i wyborze najlepszego sposobu montażu tych materiałów.
Układanie płyt chodnikowych na betonie
Pierwszym etapem montażu płyt chodnikowych na betonie jest wykonanie wylewki betonowej. Przed tym trzeba jednak wykonać tzw. korytowanie, czyli usunięcie wierzchniej warstwy roślin i humusu z gruntu. Następnie na gruncie przygotowuje się podbudowę z żwiru, podsypkę z piachu i cementu. Dalsze czynności to: mieszanie, grabienie, polewanie wodą i ubijanie. Po przygotowaniu podłoża nakłada się warstwę hydroizolacyjną a na to wylewa się beton (najlepiej zbrojony). Płyty chodnikowe montuje się na betonie przy użyciu kleju lub zaprawy oraz fugi żywicznej. Przydadzą się także narzędzia, takie jak poziomica i gumowy młotek.
Układanie płyt chodnikowych na wspornikach
Ta metoda układania płyt chodnikowych jest uważana za prostszą niż montaż na betonie. Poza tym wszystko przebiega szybciej i z mniejszym nakładem finansowym. Nie trzeba powiem przeznaczać dodatkowych środków na chemię budowlaną. Dzięki regulowanej wysokości wsporników pod płyty, można je układać także na nierównym podłożu. Ich liczbę należy dopasować do liczby płyt tak, aby każdy narożnik miał podparcie. Konieczna jest też hydroizolacja, którą umieszcza się na wylewce betonowej, np. papa bitumiczna, membrana PVC lub EPDM. Do montażu płyt może być potrzebny klej, nie jest on jednak niezbędny. Przyda się natomiast poziomica do określania właściwego spadu i regulacji wysokości wsporników.
Którą metodę układania płyt wybrać?
Sposób układania płyt chodnikowych zależy przede wszystkim od miejsca, w którym chcemy je zamontować. Układanie na betonie sprawdzi się np. w garażu, ponieważ materiał będzie narażony na znacznie większe obciążenia. Takie warunki bardzo dobrze spełnia właśnie metoda “na mokro”, czyli na betonie. Z kolei wsporniki to dobry wybór, jeśli płyty chcemy układać na tarasie. Obie metody mają swoje wady i zalety, każda jednak wymaga pewnych umiejętności, a przede wszystkim wiedzy. Osoby, które nie mają wprawy w tego typu pracach i nie czują się na siłach, aby dokonać tego samodzielnie, powinny skorzystać z pomocy fachowców. Przydatnych wskazówek montażowych często udzielają również producenci elementów betonowych. Przykładem takiej firmy jest Parbet z Grajewa.