Jakich formalności należy dopełnić, aby wybudować dom?
Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które, wymaga spełnienia określonych formalności, zanim jeszcze rozpoczną się związane z nią prace właściwe, aby jej przebieg był w pełni zgodny z prawem. Ilość potrzebnych dokumentów może przytłaczać, dlatego też poniżej omawiamy najważniejsze z nich i podpowiadamy jak je sprawnie uzyskać i przy tym nie zwariować.
Budowa domu a wypis z MPZP
Pierwszym krokiem niezbędnym do rozpoczęcia budowy domu jest uzyskanie wypisu i wyrysu z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni, w którym znajdują się informacje o tym jakie wymogi muszą spełniać stawiane na działce budynki. Należy więc udać się do właściwego ze względu na położenie działki Wydziału Planowania przestrzennego w Urzędzie Miasta lub Gminy.
Jeśli posesja nie jest natomiast uwzględniona w MPZP należy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy za pomocą stosownego wniosku składanego do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Przygotowanie mapy zasadniczej do celów projektowych i wybór projektu budowlanego
Kolejnym krokiem poprzedzającym budowę domu jest przygotowanie mapy zasadniczej do celów projektowych, które należy zlecić geodecie wykonującemu ją na podstawie uzyskanego wypisu z MPZP.
Mając już przygotowaną mapę, można wybrać projekt budowlany, według którego będzie realizowana budowa domu. Powinien on być w pełni zgodny z uzyskanymi wcześniej dokumentami, dlatego też w przypadku wyboru gotowego projektu musi być on zaadaptowany do warunków określonych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.
Uzyskanie pozwolenia na budowę
Przedostatnim etapem związanym z formalnościami, jakie należy dopełnić przed rozpoczęciem budowy domu, jest uzyskanie pozwolenia na budowę poprzez złożenie wniosku w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta. Pozwolenie na budowę najczęściej wydawane jest w ciągu miesiąca, przy czym należy pamiętać, że jest ono ważne jedynie przez 3 lata. Po tym okresie niemożliwe jest więc rozpoczęcie budowy domu na jego podstawie.
Zgłoszenie rozpoczęcia prac budowlanych
Ostatnim krokiem jest założenie dziennika budowy, który powinien prowadzić kierownik budowy, dlatego też wybierając firmę budowlaną najlepiej zdecydować się na takie jak firma świadcząca usługi budowlane Megadom, dysponująca pracownikami uprawnionymi do tego.
Dodatkowo przed startem pierwszych prac związanych z budową domu należy zgłosić ich rozpoczęcie do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego, wraz ze wskazaniem kto przyjął obowiązek kierownika budowy oraz określeniem szacunkowej daty ich zakończenia.