Jakich maszyn używa się do krakingu?
Wymiana rurociągu metodami klasycznymi jest najczęściej przedsięwzięciem wymagającym kłopotliwych logistycznie i czasochłonnych prac ziemnych. Dlatego coraz częściej sięga się po nowoczesne technologie wymiany rur w instalacjach przesyłowych. Jedną z nich jest metoda wyburzeniowa, czyli tzw. kraking. Chcesz widzieć, jakich maszyn wymaga ta technika? Przeczytaj artykuł.
Czym jest kraking?
Metoda wyburzeniowa, tzw. kraking jest nowoczesną technologią bezwykopowej odnowy rurociągów. Polega na kruszeniu starego kanału z mniejszym lub większym poszerzeniem przestrzeni za pomocą specjalnej głowicy połączonej z wyciągarką. Kawałki starego, pokruszonego rurociągu wciskane zostają w grunt. Jednoczenie nowa instalacja rurociągowa wciągana jest wraz z głowicą rozrywającą lub rozszerzającą. W celu zabezpieczenia nowego rurociągu przed uszkodzeniami stosuje się wykładzinę zewnętrzną najczęściej w postaci rur segmentowych PVC lub PE albo rur ciągłych PE ze wzmocnioną powierzchnią zewnętrzną.
Budowa maszyn do krakingu
Maszyny do wymiany rurociągów metodą krakingu umożliwiają wykonywanie przecisków sterowanych różnej długości. Ich konstrukcja pozwala na bezwykopowe niszczenie starych rur metodą kruszenia statycznego i wprowadzanie w ich miejsce nowych rurociągów. Wyposażone są w układ dopychania modułów rurowych, automatyzowany układ podawania żerdzi i ciągnięcia głowicy kruszącej, a także w sterowanie radiolokacyjne i agregat hydrauliczny. Maszyny do krakingu radzą sobie z rurami wykonanymi z różnych materiałów – kamionki, betonu i żeliwa. Zdolne są do wykonywania przecisków o długości od 60 do 150 metrów. Występuję w wielu rodzajach i garbatych oraz o różnej sile ciągu.
Działanie i bezpieczeństwo maszyn do krakingu
Jak można dowiedzieć się na stronie internetowej dostawcy maszyn do przewiertów sterowanych Nodigmarket24 z Zabrza, duże zautomatyzowanie maszyn do krakingu pozwala zwiększyć bezpieczeństwo na placu budowy. Dzięki nawigacji radiolokacyjnej, która wykorzystuje umieszczoną w głowicy pilotażowej sondę, możliwe jest określenie pozycji oraz nachylenie głowicy maszyny w czasie rzeczywistym. Ułatwi to i usprawnia prace oraz pozwala na precyzyjne ułożenie nowego rurociągu. Maszyny do krakingu zrewolucjonizowały usługę usuwania starych rur i instalacji przemysłowych.