Jakie działanie na wzrost roślin ma azot?
Jeżeli chcemy uprawiać rośliny, czy to w postaci uprawy ogrodowej czy domowej, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważna jest jakość gleby czy podłoża. To od nich zależy bowiem, czy rośliny będą szybko i zdrowo rosły. Jednym z ważniejszych pierwiastków obecnych w glebie, które są kluczowe dla rozwoju roślin, jest azot. Jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego, zapraszamy do lektury.
Do czego rośliny potrzebują azotu?
Azot jest jednym z makroelementów, a jego źródłem w glebie są podlegające rozkładowi resztki roślinne i zwierzęce oraz próchnica. Większość roślin pobiera azot z gleby dzięki swoim korzeniom, a dodatkowo część roślin ( jak rośliny motylkowe) pobiera go z powietrza. Najwięcej azotu spotyka się w wierzchniej warstwie gleby. Jego zawartość w glebie jest zróżnicowana i uzależniona od wielu czynników, jak np. pora roku czy temperatura. W postaci azotanów czy jonów amonowych jest on wchłaniany przez roślinę w okresie jej wzrostu i wykorzystywany jako materiał budulcowy warunkujący prawidłowy wzrost roślin. Od niego zależy również zielona barwa części naziemnych roślin. Poziom azotu ma także decydujące znaczenie, jeśli chodzi o długość wegetacji.
Skutki zbyt małej i zbyt dużej zawartości azotu
Azot ma więc zasadnicze znaczenie dla powodzenia wielu upraw. O jego niskiej zawartości w glebie mogą świadczyć takie oznaki, jak : jasnozielony kolor liści i łodyg rośliny, jak również żółknięcie liści i niedostatecznej wielkości owoce. W takim wypadku warto zastosować nawozy z dodatkiem azotu, aby poprawić kwitnienie i plonowanie upraw. Spory ich wybór znajdziemy m.in. w sklepie internetowym Zielony Klomb. Na rynku istnieje wiele rodzajów nawozów tego rodzaju, w tym nawozy amonowe, saletra, jak również płynne i granulowane nawozy dedykowane konkretnym rodzajom roślin, w tym np. roślinom kwitnącym. Istnieją również nawozy ekologiczne wyprodukowane w 100 procentach z materiału roślinnego, jak odpady warzywne. Dobrym źródłem azotu są także wspomniane wcześniej rośliny motylkowe, które można wykorzystać jako naturalny nawóz.
Z kolei zbyt duża zawartość azotu, która powstaje na skutek tzw. przenawożenia, również będzie miała niekorzystne skutki. Jej efektem będą takie oznaki, jak: wydłużony czas wegetacji, który powoduje kumulację niebezpiecznych dla zdrowia azotanów, jak również bardzo duże i nienaturalnie zielone liście oraz słabe kwitnienie itp. Dlatego w przypadku nawożenia należy zawsze stosować się ściśle do zaleceń producenta.