Jakie formalności są konieczne do rozbiórki budynku?
Niezależnie od tego, do kogo należy budynek, procedura jego rozbiórki jest taka sama. W tym celu należy uzyskać zgody właściwych organów, aby móc przystąpić do prac. Jest to konieczne ze względów administracyjnych, prawnych, ale także jest to podyktowane bezpieczeństwem. Nielegalna rozbiórka może grozić katastrofą, poprzez niewłaściwe przygotowanie pobliskiego terenu, co może skończyć się urazem osób postronnych.
W jakim celu dokonuje się rozbiórki budynku?
Do najbardziej powszechnych powodów, dla których dokonuje się rozbiórki, należy zły stan techniczny nieruchomości. Właściciel takiego budynku szacuje, czy bardziej opłaca mu się go wyremontować, czy postawić od nowa. Jeżeli korzystniej przedstawia się ta druga opcja, pozostaje złożyć stosowną dokumentację do właściwych organów oraz zdecydować się na powierzenie prac licencjonowanej firmie takiej jak na przykład Kraz.
Innymi przesłankami do dokonania rozbiórki budynku są chęć zagospodarowania działki w sposób inny niż dotychczas lub estetyka obiektu. Często także właściciele posesji decydują się na wykonanie wyburzenia ze względu na fakt, że lokal od lat nie jest użytkowany, a jedynie generuje koszty utrzymania.
Jakie formalności należy wykonać, żeby móc dokonać rozbiórki budynku?
Formalności, jakich należy dokonać podczas rozbiórki budynku, różnią się w zależności od statusu prawnego nieruchomości. W przypadku obiektów, których wysokość nie przekracza 8 metrów, nie są wpisane do rejestru zabytków lub są umiejscowione od granicy działki o co najmniej połowę swojej wysokości, wystarczy zgłosić rozbiórkę do właściwego organu.
Natomiast w innych przypadkach konieczne będzie uzyskanie zgody na rozbiórkę. Dopiero po otrzymaniu pisemnej zgody będzie możliwe przystąpienie do prac. Jednak w tym przypadku nie ma podanej daty ewentualnego przystąpienia do rozbiórki.
Jakie dokumenty należy przygotować, a by móc starać się o zgodę na wyburzanie?
Żeby móc przystąpić do rozbiórki obiektu konieczne jest dołączenie kilku dokumentów, które pozwolą uzyskać zgodę na przystąpienie do prac. Są to między innymi projekt rozbiórki, zgoda właściciela obiektu, plan usytuowania budynku, opis oraz rodzaj działań, a także opis zabezpieczenia prac oraz zaświadczenie, że nieruchomość nie jest wpisana do rejestru zabytków.
Czasami od osoby starającej się o zgodę na wyburzenie dodatkowo wymaga się przygotowania projektu rozbiórki. Jest to dokument, który opisuje lokalizację budynku, jego wielkość lub opis tego, jakie kroki zostaną podjęte w celu zapewnienia bezpieczeństwa rozbiórki.