Jakie prace budowlane wymagają pozwolenia na budowę?
Planujesz przebudowę domu lub wyburzenie ścianek dachowych? A może wymieniasz dach i przy okazji chcesz nieco zmodyfikować konstrukcję więźby dachowej? Sprawdź, które prace budowlane i remontowe wymagają pozwolenia oraz kiedy wystarczy samo zgłoszenie w odpowiednim urzędzie. Tym bardziej że konsekwencją niedostosowania się do obowiązujących przepisów są wysokie kary finansowe.
Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę?
Zgodnie z Prawem budowlanym pozwolenie na budowę jest wymagane przy:
Budowie domów jednorodzinnych, które nie mieszczą się w całości na działce;
Wznoszeniu budynków gospodarczych oraz obiektów rekreacyjnych i altan o powierzchni większej niż 35 m2;
Budowie basenu ogrodowego lub oczka wodnego o powierzchni większej niż 50 m2.
W praktyce oznacza to, że dom jednorodzinny można wybudować na podstawie zgłoszenia, pod warunkiem że w całości mieści się on na działce. Bez pozwolenia można dokonać rozbiórki, wybudować oczyszczalnię ścieków oraz ogrodzenie i wykonać termoizolację budynków niższych niż 12 m. Pozwolenie nie jest wymagane także w przypadku prac remontowych, które nie powodują istotnych zmian w konstrukcji budynku.
Remont a pozwolenie na budowę
Z remontem mamy do czynienia wtedy, kiedy prace budowlane mają na celu odtworzenie stanu pierwotnego. Remont można wykonać samodzielnie lub zlecić profesjonalistom, a usługi w tym zakresie oferuje firma budowalna Pro-Bud z Grodziska Mazowieckiego. Dopuszczalne jest wykorzystanie materiałów innych niż w stanie pierwotnym. Jeśli w wyniku prac następuje zmiana parametrów użytkowych i technicznych takich jak kubatura, powierzchnia, wysokość i liczba kondygnacji, to mamy do czynienia z przebudową – wówczas konieczny jest projekt i pozwolenie na budowę. W wyniku remontu obiekt ma zachować dotychczasowe parametry, a jakakolwiek zmiana wyklucza remont.
Niektóre prace remontowe i budowlane nie wymagają ani zgłoszenia, ani pozwolenia. Są to usługi budowalne dotyczące wymiany okien i drzwi bez powiększania otworów oraz proste prace wewnątrz domu, na przykład tynkowanie i malowanie lub wymiana podłóg. Bez formalności można także zamontować klimatyzację i system alarmowy.