
Jakie są podstawowe rodzaje balustrad technicznych?
Ciągi komunikacyjne składają się zarówno z pochylni czy schodów pozwalających na pokonywanie różnicy wysokości, jak i z rozmaitych przejść, które nie zawsze znajdują się na poziomie podłogi. Ponieważ wszystkie rozwiązania tego rodzaju związane z poruszaniem się na większej wysokości oznaczają ryzyko upadku, do ich zabezpieczenia stosuje się różnego typu balustrady techniczne. Montuje się je jednak nie tylko w budynkach, ale także poza nimi.
Gdzie są niezbędne balustrady techniczne?
W przypadku obiektów przemysłowych, a więc hal produkcyjnych i magazynowych, a także różnego rodzaju infrastruktury przesyłowej w postaci zbiorników oraz rurociągów czy wreszcie rozmaitych urządzeń, nierdzewne balustrady techniczne będą nieodzownym elementem dbania o bezpieczeństwo pracowników wykonujących zadania wymagające znalezienia się w miejscach na poziomie wyższym niż podłoże. Muszą się znaleźć na wszystkich ciągach pieszych, których używanie oznacza ryzyko upadku z wysokości, a więc na podestach, schodniach, pochylniach. Ich montaż będzie też obowiązkowy, jeżeli mamy do czynienia ze środkami służącymi do zapewnienia stałego dostępu do maszyn, co regulują normy PN-EN ISO 12100 „Bezpieczeństwo maszyn” oraz PN-EN ISO 1412 „Bezpieczeństwo maszyn. Stałe środki dostępu do maszyn”. Wśród konstrukcji tego rodzaju znajdą się pomosty i przejścia robocze, schody oraz schody drabinowe.
Jakie wymogi muszą spełniać balustrady techniczne?
Balustrady techniczne oferowane m.in. przez firmę Hubeny są instalowane w celu zapobiegania skutkom upadku i muszą być wyposażone w poręcz znajdującą się na wysokości przynajmniej 1100 mm, a także krawężnik wysoki na 100 mm i zamocowane nad nim poprzeczki ulokowane w odległości nie większej niż 500 mm. Jeżeli w balustradzie nie występują poprzeczki, minimalne zagęszczenie słupków będzie wynosiło 180 mm. Odstęp między segmentami tworzącymi balustradę powinien zawierać się w przedziale od 75 do 120 mm. Gdy balustrada jest montowana na schodach, jej wysokość pionowa to od 900 do 1000 mm, a średnica poręczy od 25 do 50 mm. Warto pamiętać, że wymagana jest też odpowiednia wytrzymałość na obciążenie, wynosząca przynajmniej 300 N/m. Dla zachowania tego poziomu należy dobierać rury o właściwej szerokości, a także dostosowywać zagęszczenie słupków.