Jakie standardy powinna spełniać woda kotłowa?
Woda kotłowa, zwana również przemysłową lub grzewczą, także musi spełniać pewne normy pod względem składu i czystości. Choć nie są one tak wyśrubowane jak w przypadku surowca pitnego, to jednak wciąż trzeba o nich pamiętać. Dlaczego jest to takie ważne? Jakie działania warto wdrożyć z myślą o poprawie lub utrzymaniu jakości wody przemysłowej? Dowiesz się z tego poradnika.
Woda kotłowa – czym dokładnie jest?
Definicja mówi, ze wodą kotłową nazywa się wodę o niewielkiej twardości. Służy ona do takich zastosowań jak:
- zasilanie urządzeń przemysłowych,
- zasilanie kotłów parowych i kotłowni wodnych,
- zasilanie chłodni kominowych.
Ponadto tego typu surowiec wykorzystuje się także w różnego typu instalacjach grzewczych oraz w układach technologicznych zakładów przemysłowych.
Jeśli chodzi o skład, to odpowiednio przebadana (na przykład w Aqualine) woda kotłowa jest zaliczana do tzw. piątej klasy czystości. Choć nie nadaje się do spożycia, to nie może być w jakikolwiek sposób zanieczyszczona. Od tego zależy bowiem prawidłowe działanie wielu obsługiwanych urządzeń i układów.
Powinna ona spełniać takie normy jak:
- PN-85/C-04601 Woda do celów energetycznych (…).
- PN-EN 12952-12 Kotły wodnorurowe i urządzenia pomocnicze (…).
- PN-C-04607:1993 Woda w instalacjach ogrzewania. (…).
Najbardziej rygorystycznie podchodzi się do wody przeznaczonej do obsługi instalacji grzewczych i chłodzących. Woda kotłowa krążąca w obiegu układu grzewczego nie może negatywnie wpływać na trwałość instalacji. Musi zatem być wolna od czynników powodujących kamień i korozję.
Co wpływa na jakość wody kotłowej?
Na jakość wody kotłowej wpływa wiele elementów. Do głównych problemów związanych z tym czynnikiem krążącym w instalacjach należy na przykład uszkodzenie elementów w poszczególnych systemach. Bywa, że awarii w wyniku zanieczyszczeń awarii ulegną także pompy lub zawory.
Powszechnym zjawiskiem jest też pogorszenie warunków przepływu w przewodach i wymiennikach, na których osadza się kamień kotłowy. W rezultacie zmniejsza się między innymi wymiana ciepła.
Często jednym z pierwszych pojawiających się sygnałów awarii jest hałas dochodzący z kotła: piski, szumy, trzaski.
Badania wody kluczem do sukcesu
Właściwości wody kotłowej trzeba stale monitorować – po to, by nie dochodziło do poważniejszych usterek.
Jednym ze skuteczniejszych sposobów kontroli są badania wody przeprowadzane w specjalistycznym laboratorium zajmującym się inżynierią wody.
Tego typu usługę warto zlecać nie tylko w momencie, gdy podejrzewa się nieprawidłowość, ale także prewencyjnie.