Jakie standardy powinny spełniać drzwi antywłamaniowe?
Drzwi pełnią w każdym domu i mieszkaniu ważną rolę, zabezpieczając nie tylko przed zimnem, ale i nieproszonymi gośćmi. Jednak nie każde drzwi zewnętrzne równie dobrze uchronią nas przed włamaniem – warto zatem wiedzieć, czym powinny cechować się drzwi antywłamaniowe, jakie wymagania muszą spełniać i na co zwracać szczególną uwagę przy ich wyborze.
Klasy drzwi antywłamaniowych
Zacznijmy od krótkiej definicji drzwi antywłamaniowych: są to drzwi o wzmocnionej konstrukcji wyposażone w rozwiązania, które utrudniają ich sforsowanie i zniszczenie. By drzwi można było określić mianem antywłamaniowych, muszą spełnić wymagania określone normą PN-EN 1627:2012 i uzyskać odpowiedni certyfikat. Wspomniana norma wprowadziła również klasy drzwi antywłamaniowych, pozwalające łatwo ocenić poziom zabezpieczenia, jaki zapewnia konkretny model. Są to:
RC1 – podstawowa ochrona przed sforsowaniem przy użyciu siły fizycznej
RC2 – ochrona przed sforsowaniem przy użyciu prostych narzędzi (czas oporu – 3 minuty)
RC3 – jak wyżej oraz z użyciem łomu (czas oporu – 5 minut)
RC4 – ochrona przed włamaniem z użyciem siekiery, młotka, dłuta i wiertarki (czas oporu – 10 minut)
RC5 – ochrona przed sforsowaniem z użyciem elektronarzędzi (czas oporu – 15 minut)
RC6 – ochrona przed sforsowaniem z użyciem elektronarzędzi o dużej mocy (czas oporu – 20 minut).
Jak widać, im wyższa klasa, tym więcej czasu, wysiłku i zaawansowanych narzędzi wymaga otwarcie drzwi, w związku z czym szanse na udane i niezauważone przez sąsiadów włamanie znacznie spadają.
Rozwiązania chroniące przed włamaniem stosowane przy produkcji drzwi
By drzwi skutecznie opierały się wyważeniu przy użyciu siły fizycznej lub różnych narzędzi, wykorzystuje się cały szereg rozwiązań, które podnoszą ich wytrzymałość i utrudniają ewentualnym włamywaczom zadanie. Ważny jest sam materiał, z jakiego zostały wykonane – zwykle będzie to odporna stal. Mocne zawiasy (co najmniej trzy) i bolce (minimum osiem) uniemożliwiają wyważenie skrzydła. Drzwi antywłamaniowe są wyposażone we wzmocnione zamki i ościeżnice, a ewentualne szkło użyte do ich produkcji musi być pancerne.
Podczas zakupu, np. w firmie Rotombud oferującej drzwi w Szczecinie, warto zwrócić uwagę, czy drzwi mają certyfikat wystawiony przez akredytowaną jednostkę. Ważna jest również wodoszczelność, izolacyjność akustyczna i termiczna, a dopiero w dalszej kolejności walory estetyczne. Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, że każdy znajdzie drzwi spełniające wszystkie jego potrzeby i pasujące wizualnie do budynku.