
Jakie wymagania powinna spełniać kotłownia?
Kotłownia to pomieszczenie, w którym zamontowany jest kocioł grzewczy. Wymogi co do lokalizacji urządzenia precyzują obowiązujące przepisy, których nie wolno lekceważyć – w grę wchodzi bezpieczeństwo domowników. Warto wiedzieć, że o tym, jaka powinna być kotłownia, decyduje moc kotła oraz paliwo, które będziemy wykorzystywać.
Kotłownia z piecem gazowym
Nie każdy kocioł gazowy potrzebuje odrębnego pomieszczenia do montażu. Urządzenie można zlokalizować na przykład w kuchni lub łazience, pod warunkiem, że jego moc nie przekracza 30 kW. Niemniej jednak, według obowiązujących przepisów, pomieszczenie musi mieć kubaturę co najmniej 6,5 m3 dla kotłów z zamkniętą komorą spalania. Oprócz tego pomieszczenie nie może być niższe niż 2,2 m, chyba że dom został wybudowany przed 2002 rokiem – wówczas wymagana wysokość wynosi 1,9 m.
Kocioł gazowy może zostać zamontowany wyłącznie w pomieszczeniu ze sprawną wentylacją grawitacyjną, a przewody doprowadzające powietrze i odprowadzające spaliny mogą być wyprowadzone bezpośrednio przez ścianę – pod warunkiem, że moc kotła nie przekracza 21 kW. W każdym innym przypadku konieczne jest podłączenie do komina i wyprowadzenie spalin ponad dach. Montażem instalacji grzewczych gazowych na terenie Poznania i okolic zajmuje się firma INSIDE, która zapewnia także serwis urządzeń Viessmann.
Kotłownia z piecem na paliwo stałe
Kotłownie z kotłem opalanym węglem lub peletem posiadają odrębne, bardziej restrykcyjne wytyczne. Należy również pamiętać, że w ich przypadku należy przewidzieć miejsce na opał np. ekogroszek lub pelet. W ostatnich miesiącach na rynku grzewczym widać zdecydowany odwrót od ogrzewania domów paliwem stałym. Popularnością cieszą się pompy ciepła, których warunki montażu są znacznie mniej restrykcyjne – powodowane wyłącznie możliwością montażu i dostępem serwisowym w trakcie eksploatacji.