Jakie znaczenie ma jakość materiałów podczas budowy komina wentylacyjnego?
Komin wentylacyjny jest niezbędnym elementem konstrukcyjnym każdego budynku. Jego zadania to odprowadzanie zużytego powietrza, nasyconego dwutlenkiem węgla oraz dostarczanie do wnętrza powietrza świeżego, bogatego w tlen. Aby wentylacja funkcjonowała sprawnie, przewody kominowe powinny być wykonane zgodnie z przepisami oraz z odpowiednich materiałów. Dlaczego te ostatnie są tak ważne?
Jak działa grawitacja wentylacyjna?
Grawitacja wentylacyjna polega na wymianie powietrza pomiędzy wnętrzem domu a jego otoczeniem z wykorzystaniem sił natury i praw fizyki. W praktyce oznacza to, że komin wentylacyjny powinien być zbudowany tak, aby samoistnie zasysał świeże powietrze i wtłaczał je do wnętrza bez stosowania dodatkowych urządzeń mechanicznych. Cechami, które o tym decydują, są między innymi średnica przewodu kominowego i wysokość konstrukcji ponad dachem.
Efektywna wentylacja grawitacyjna powinna też dostarczać powietrze do wszystkich pomieszczeń. Dlatego przewody kominowe często są złożone z kilku kanałów, które dostarczają powietrze do różnych pomieszczeń.
Z jakich materiałów buduje się kominy wentylacyjne?
Chociaż wentylacja grawitacyjna odpowiada jedynie za wymianę powietrza, jej przewody są też narażone na działanie różnych czynników. Dlatego ich wykonanie powinno być staranne, a konstrukcja musi mieć przepisowe cechy i być wykonana z właściwych materiałów. Do budowy kominów wentylacyjnych wykorzystuje się między innymi:
- cegły pełne ceramiczne,
- cegły silikatowe,
- pustaki wentylacyjne ceramiczne,
- pustaki silikatowe,
- pustaki keramzytowe.
Każdy z tych materiałów ma inne parametry, dlatego wykonanie z nich komina wentylacyjnego o wymaganych wymiarach niekiedy wymaga dodatkowego obmurowania.
Dlaczego wybór materiału do budowy komina wentylacyjnego jest ważny?
Wymienione wyżej materiały budowlane doskonale nadają się do budowy kominów wentylacyjnych, dlatego że mają pełną strukturę. Zastosowanie cegły dziurawki czy innych materiałów mających szczeliny spowoduje „uciekanie” powietrza z przewodu i zaburzy jego grawitacyjny przepływ. Znacznie większe znaczenie ma wybór materiału w przypadku kominów dwufunkcyjnych dymowo-wentylacyjnych lub spalinowo-wentylacyjnych. Wymagają one specjalnych wkładów ceramicznych, które oferuje m.in. sklep TanieKominy.pl. Są one odporne na wysokie temperatury i agresywne środowisko spalin. Warto też zwrócić uwagę na ocieplenie komina. Dla systemów wentylacyjnych wystarczający będzie styropian, który jednak nie sprawdzi się w kominach spalinowych z uwagi na niską temperaturę rozkładu.