Kiedy okno wymaga wymiany na nowe?
Okna to niezwykle istotny element konstrukcji domu, zarówno z punktu widzenia komfortu mieszkania, jak i bezpieczeństwa – odpowiadają one między innymi za to, ile energii cieplnej zatrzymuje się w pomieszczeniach. I podobnie jak wiele innych komponentów tworzących budynek od czasu do czasu trzeba dokonać wymiany okien na nowe. Kiedy warto się na to zdecydować i jakie korzyści mogą płynąć z takiej inwestycji?
Zmiana estetyki budynku
Wygląd okien w dużym stopniu przekłada się na estetykę budynku – zarówno jego wnętrz, jak i elewacji. Na ich wymianę warto więc zdecydować się przy okazji generalnego remontu całego budynku. Nowe okna będą zdecydowanie dobrze prezentować się na tle odświeżonych ścian. Większość specjalistów jest zgodna, że pod względem estetyki najlepiej wypadają okna drewniane, które świetnie wpisują się zarówno w klasyczne, jak i bardziej nowoczesne trendy w architekturze. Wysokiej jakości okna tego typu znajdziemy w ofercie firmy Wiktorczyk.
Uszkodzenie okien
Okna są podatne na mechaniczne uszkodzenia. Mogą one być zarówno wynikiem wypadków, próby włamania, jak i po prostu wyeksploatowania elementów skrzydła czy ościeżnicy. Niektóre uszkodzenia można naprawiać, jeśli jednak są one zbyt rozległe, najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana okna.
Poprawa parametrów izolacyjnych
Okna są istotne dla efektywności energetycznej domu – mają duży wpływ na poziom zużycia energii cieplnej, używanej do ogrzewania pomieszczeń. Dlatego często ich wymiana jest wykonywana w ramach termomodernizacji budynków, a więc ulepszania konstrukcji pod kątem parametrów izolacyjnych. O jakości okien w tej materii mówi przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła U, który określa, jak wiele energii cieplnej przenika przez każdy metr kwadratowy okna, jeśli różnica temperatur po obu jego stronach jest równa jednemu kelwinowi. Im mniejsza wartość U, tym to przenikanie jest mniejsze, a co za tym idzie – mniejsze są koszty ogrzewania domu zimą oraz jego schładzania w okresie letnim. Okna drewniane o dobrych parametrach termoizolacyjnych potrafią znacznie zredukować zużycie energii, co ma oczywiście duże przełożenie na koszty eksploatacji domu. Od roku 2021 maksymalna wartość U dla okien pionowych wynosi 0,9 W/m2K.
Poprawa warunków akustycznych
Natężenie dźwięków wewnątrz domu ma duży wpływ na komfort psychiczny mieszkających w nim osób. Wymiana okien na te odznaczające się dobrymi parametrami pod kątem izolacji akustycznej może więc okazać się konieczna, jeśli poziom hałasów na zewnątrz wzrośnie – na przykład obok domu powstanie droga.