Kiedy sieć wodno-kanalizacyjna wymaga naprawy?
Sieć wodno-kanalizacyjna może wymagać naprawy, jeśli na przykład zostanie stwierdzona jej nieszczelność lub zator. Najczęściej jednak konieczność remontu wynika z rozmaitych uszkodzeń mechanicznych. Tak naprawdę każda instalacja może z czasem wymagać renowacji lub wymiany. Poszczególne elementy mogą się bowiem zużywać w toku standardowej eksploatacji.
Najczęstsze uszkodzenia sieci wodno-kanalizacyjnej
Sieć wodno-kanalizacyjna zbudowana jest z ciągu rur i szeregu studzienek oraz punktów wpustowych dla przyłączy. Jak każda inna sieć, tak samo wodociągi i kanalizacja, mogą wymagać okresowych przeglądów i naprawy. Do najczęstszych uszkodzeń można zaliczyć nieszczelność, w wyniku której konieczna może być wymiany fragmentu rury. Na skutek przecieku ścieki wypływają poza rurę i powodują miejscowe zalania oraz unoszący się w powietrzu fetor. Rury kanalizacyjne mogą się także zatkać – wówczas konieczne jest odnalezienie zatoru i usunięcie przeszkody.
Jak wiadomo, sieci wodno-kanalizacyjnej nie można naprawiać na własną rękę, ponieważ odpowiedzialność za utrzymanie infrastruktury we właściwym stanie leży po stronie lokalnych zakładów wodociągowych. W przypadku awarii należy skontaktować się z zakładem i zgłosić usterkę. Na terenie województwa łódzkiego wykonywaniem prac konserwacyjno-serwisowych sieci wodno-kanalizacyjnej zajmuje się przedsiębiorstwo wodociągowe MADE, mogące pochwalić się 20-letnim doświadczeniem w branży. Firma oferuje również kompleksowe usługi z zakresu projektowania i budowy przyłączy wodociągowych w Łodzi.
Symptomy świadczące o nieprawidłowej pracy sieci wodno-kanalizacyjnej
Istnieje kilka czynników, po których można stwierdzić, ze sieć wodno-kanalizacyjna wymaga naprawy. Nieskuteczna praca instalacji może objawiać się na przykład zakłóconym przepływem ścieków oraz przeciekami widocznymi na ścianach budynków. W takim przypadku konieczne jest wykonanie przeglądu całej instalacji. Nieszczelność może powstać także na skutek skorodowania starej rury w wyniku wieloletniej eksploatacji lub jako efekt nieostrożnych prac remontowych. Ponadto, w toku standardowego użytkowania uszczelki w kształtkach połączeniowych mogą utracić swoje właściwości, co może być przyczyną rozsunięcia się rur kanalizacyjnych.
Stare elementy sieci wodno-kanalizacyjnej budowane były z użyciem rur żeliwnych. Obecnie stosuje się materiały tworzywowe, które są zdecydowanie prostsze w montażu. Co więcej, dobrze sprawdzają się w przypadku odprowadzania ścieków wysokotemperaturowych ze sprzętu AGD, a ryzyko ich odkształcenia jest znikome.