Kiedy sporządzana jest dokumentacja geologiczna?
Dokumentacja geologiczna skupia się na rozpoznaniu podłoża pod kątem inżynierskim, na podstawie założenia historii geologicznej konkretnego regionu i może być zlecona przez projektanta danej inwestycji, który na podstawie opinii geotechnicznej wyda opinie, że jest ona niezbędna. Kiedy konkretnie zaleca się wykonanie takiej dokumentacji?
W jakiej sytuacji sporządza się Dokumentację Badań Podłoża Glebowego?
Dokumentacja może być wykonana zarówno w skali małych, średnich, jak i dużych inwestycji w zależności od przyjętej kategorii geotechnicznej. Jej wykonanie zalecane jest również w przypadku:
złożonych lub skomplikowanych warunków gruntowych wykrytych podczas badań gruntu
obiektów zaliczonych do III kategorii geotechnicznej, która odnosi się m.in. do zaawansowanej specyfiki konstrukcji
planowania przestrzennego
bezzbiornikowego składowania pod ziemią substancji, odpadów i dwutlenku węgla
magazynowania odpadów na powierzchni
Na czym polega dokumentacja geologiczna?
Dokumentacja geologiczno-inżynierska to najbardziej zaawansowana forma dokumentowania warunków gruntowo-wodnych. Opiera się na wynikach rozszerzonego badania wykonanego przez specjalistów. Dokumentacja zawiera badanie rodzaju i genezy gruntu, a także jego właściwości fizycznych. Firmą wykonującą takie badania jest np. Geoprojekt Szczecin. W dokumentacji zawarte są warunki hydrogeologiczne i analiza wpływu inwestycji na środowisko. Ważne jest, aby opinia zawierała szczegółowe sprawozdania z wszelkich wykonanych badań polowych oraz laboratoryjnych. Jej sporządzenie powinno być wykonane pod okiem specjalistów.
Dlaczego należy wykonywać badania geologiczne?
Badania geologiczne to jeden z bardzo istotnych kroków, który dostarcza wiedzę o warunkach gruntowo-wodnych występujących na konkretnym podłożu, a tym samym pozwala na bezpieczne postawienie fundamentów. Przede wszystkim dzięki temu już na samym początku planowania inwestycji, istnieje możliwość oszacowania kosztów związanych z realizacją, z racji czego inwestor będzie przygotowany na potencjalne wydatki. Ponadto, dobrze sporządzona dokumentacja geologiczna pozwoli na uniknięcie błędów związanych m.in. z warunkami wodnymi, które mogłyby nie tylko nieść za sobą opóźnienia w realizacji, ale również konieczność dodatkowych nakładów finansowych.