Komu zlecić projektowanie domu?
Projektowaniem domu może się zająć wyłącznie profesjonalista, najczęściej pracownicy renomowanego biura architektonicznego. Projektantami są osoby, które posiadają stosowne uprawnienia, czyli architekci, inżynierzy budowlani. Na czym polegają wymienione profesje, jakie jest wykształcenie architektów i inżynierów? Jak wygląda profesjonalny projekt budowlany?
Profesje projektantów domów
Osobami z uprawnieniami do przygotowywania projektów domów są architekci i inżynierzy budowlani. Profesjonalni architekci zazwyczaj bywają absolwentami kierunku „Architektura i urbanistyka” na uczelniach technicznych. Na studiach zostali oni wyszkoleni do przygotowywani projektów różnych założeń urbanistycznych, budynków mieszkalnych, budowli użytkowych. Jako studenci powinni zetknąć się także z podstawami grafiki, typografii, architektury wnętrz. Zapewne nabyli umiejętności miękkich, które umożliwiają im pracę w zespole.
Projekty domów, które wykonuje architekt, dotyczą układy funkcjonalnego, wyglądu budynku, zagospodarowania działki. Taka osoba zajmuje się także koordynacją pozostałych projektantów.
Osobami, które mają udział w przygotowywaniu projektów domów mieszkalnych, są inżynierzy budowlani (konstruktorzy)– absolwenci Wydziału Budownictwa na uczelniach technicznych. Odpowiadają oni za przygotowywanie konstrukcji budynków, a także kierowanie robotami budowlanymi.
Przyszli mieszkańcy domu jednorodzinnego powinni zlecić projekt profesjonalnemu biurowi architektonicznemu, w którym pracownią zarówno architekci, jak i inżynierzy budowlani. Przykładem takiego miejsca jest Biuro Konstrukcyjne Bogdan Adamczyk, zajmujące się głównie projektowaniem konstrukcji budowlanych i inżynierskich. Pracownicy firmy zajmą się zarówno przygotowaniem projektów domów jednorodzinnych, jak i obiektów użyteczności publicznej. Przedsiębiorstwo wykonuje także konstrukcje oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody, projekty hali i zbiorników.
Jak wygląda projekt budowlany?
Projekt budowlany i architektoniczny, przygotowywany przez biura konstrukcyjne jest gwarantem uzyskania pozwolenia na budowę domu. Składa się on z projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu zagospodarowania przestrzennego działki lub terenu. Powinna wykonać go osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Do takiego projektu powinno się dołączyć także aktualne zaświadczenie, potwierdzające przynależność autora do izby inżynierów lub architektów oraz inne dokumenty (uzgodnienia i pozwolenia z przepisami, opinie, opis warunków technicznych).