Konserwacja sprzętu ochrony dróg oddechowych. Jakich błędów unikać?
Od sprawności i gotowości sprzętu ochrony dróg oddechowych zależeć może zdrowie, a nawet życie ludzi. Dlatego wszystkie składowe zestawu sprzętu ochrony układu oddechowego muszą być regularnie przeglądane i serwisowane. Warto więc przeczytać i dowiedzieć, jakimi zasadami kierować się podczas konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i jakich błędów unikać.
Czym jest sprzęt ODO?
Podstawową funkcją sprzętu ODO jest ochrona dróg oddechowych przed przedostaniem się szkodliwych substancji do układu oddechowego człowieka. Polega na zabezpieczaniu górnych dróg oddechowych poprzez oczyszczenie powietrza ze skażeń lub w zależności od potrzeb, dostarczanie do układu oddechowego czystego powietrza tłoczonego lub dystrybuowanego z własnego zapasu znajdującego się w butli do aparatów powietrznych izolujących. Dostępne są także tzw. urządzenia turbo, które zasysają powietrze i przepuszczają je przez odpowiedni filtr, a następnie wdmuchują je do wnętrza maski albo kaptura. Jak przekonują specjaliści działającego w regionie Torunia dystrybutora sprzętu ODO Agpol, wszystkie elementy wchodzące w skład urządzeń do ochrony dróg oddechowych muszą być regularnie serwisowane i poddawane konserwacji.
Regularny serwis sprzętu ODO
Przeglądy okresowe sprzętu ODO są jedynym i najważniejszy gwarantem bezpieczeństwa ich użytkowników. Regularne serwisy i konserwacje zapewniają utrzymywanie wszystkich elementów sprzętu ochrony dróg oddechowych w dobrej kondycji technicznej, umożliwiającej ich natychmiastowe i bezpieczne użycie. Ważnym komponentem wyposażenia ODO są maski twarzowe. Muszą by one sprawdzane zarówno pod względem funkcjonalności, jak i szczelności. Ocenie podlegają specjalna membrana, pozwalająca na łatwe komunikowanie się użytkowników, sprawność systemu Air-klick, który umożliwia szybkie wpięcie, a także stan wizjera wykonanego z poliwęglanu, który powinien być czysty i bez zarysowań.
Konserwacje tylko w profesjonalnych serwisach
Zdrowie oraz życie strażaków i innych służb ratowniczych, a także osób uczestniczących w ewakuacji z zagrożonych terenów jest największą wartością. Dlatego konserwacje i naprawy sprzętu ODO, a także przeglądy aparatów powietrznych i przeglądy ubrań gazoszczelnych należy powierzać doświadczonym i odpowiedzialnym firmom. Dobre firmy serwisowe dysponujące wysokimi kompetencjami, wykonują konserwacje zgodnie z zaleceniami producentów sprzętu ODO. Wszyscy eksperci przestrzegają przed korzystaniem z usług firm bez należytego know-how, które nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa sprzętu. Dlatego kierowanie się jedynie ceną usługi, a nie renomą serwisu może mieć poważne konsekwencje.