Które kotły gazowe są najbardziej przyjazne środowisku?
Współczesne systemy grzewcze mają za zadanie nie tylko zapewniać komfort cieplny na najwyższym poziomie, ale i dbać o środowisko naturalne. Z tego względu producenci prześcigają się w rozwiązaniach, które mają uczynić ich urządzenia jak najbardziej ekologicznymi. Choć w trosce o naturę powstały przede wszystkim systemy fotowoltaiczne i pompy ciepła, przyjazne środowisku mogą być również niektóre kotły gazowe. Podpowiadamy, o jakich kotłach mowa.
Ekologiczne kotły gazowe, czyli jakie?
Zadaniem ekologicznych kotłów gazowych jest ograniczenie wytwarzania szkodliwych substancji dostających się do atmosfery. Możliwe jest to jedynie w sytuacji, gdy kocioł jest maksymalnie wydajny i stworzony z materiałów przyjaznych środowisku. Za najbardziej ekologiczne uznaje się kondensacyjne kotły gazowe, które nie emitują szkodliwych pyłów. Wykorzystuje się w nich zjawisko kondensacji pary wodnej, dzięki czemu część energii zostaje odzyskana i przekształcona w dodatkowe ciepło.
Kotły osiągają najwyższą sprawność w określonych warunkach. Im niższa temperatura wody krążącej w obiegu, tym większa wydajność urządzenia. Optymalna temperatura ogrzewanej wody powinna wynosić 40-50 st. Celsjusza, jednak we współczesnych kotłach zjawisko kondensacji powstaje także przy 55-57 st. Celsjusza (choć odbywa się to częściowo kosztem zmniejszonej sprawności). Wydajność kotła gazowego decyduje o tym, ile paliwa zostanie użyte, a więc ma wpływ na ekonomiczność urządzenia. Tym samym nie tylko zmniejszają się koszty ogrzewania, ale i zapobiega się obciążaniu środowiska.
Ze względu na fakt, iż nowoczesne kotły gazowe są sterowane automatycznie, użytkownik może dopasować temperaturę do warunków pogodowych. Dzięki temu z jednej strony zachowany jest komfort cieplny domowników, a z drugiej unika się niepotrzebnych strat cieplnych.
Producenci ekologicznych kotłów gazowych
Tylko niektórzy producenci kotłów gazowych przywiązują dużą wagę do wpływu konstruowanych urządzeń na środowisko naturalne. Wśród marek, które dostrzegają problemy z czystością powietrza i chcą zapobiegać nadmiernej emisji spalin, należy m.in. Viessmann, Junkers, Beretta czy Termet. Dystrybutorem kotłów tych marek jest m.in. Merkury, firma świadcząca profesjonalne usługi związane z montażem instalacji centralnego ogrzewania.
Przykładowo na liście programu Czyste Powietrze, w którym bierze udział polska firma Termet znalazły się kotły gazowe EcoCondens Silver, Gold Plus i Solid Plus. Zastosowano w nich system wewnętrznego mieszania oraz nowoczesne komponenty, które czynią z nich urządzenia bardziej przyjazne środowisku. Z kolei firma Viessmann posiada certyfikat EMAS (system zarządzania środowiskowego) oraz jest członkiem Sojuszu na Rzecz Środowiska Naturalnego w landzie Hesja.