Metody aplikacji farb ogniochronnych
Możliwość wybuchu pożaru w budynkach mieszkalnych i przemysłowych, jest jednym z głównych problemów, które trzeba uwzględnić podczas projektowania i konstruowania budynku. Farby przeciwpożarowe położone na wybrane materiały budowlane zapewniają istotne opóźnienie między wybuchem pożaru a jego rozprzestrzenieniem. Jak powinna przebiegać ich prawidłowa aplikacja?
Jak działa farba ogniochronna?
Aby nastąpił naturalny pożar, muszą być obecne trzy czynniki: tlen, źródło ciepła i materiał palny. Te trzy elementy to śmiercionośny tzw. trójkąt ognia, który zadaje maksymalne możliwe szkody ludziom i otoczeniu. Usunięcie jednego z tych niezbędnych czynników znacznie ogranicza zniszczenia.
Gdy na daną powierzchnię nałożona jest farba ogniochronna, jej powłoka działa jak bariera hamująca „paliwowy” aspekt trójkąta ogniowego. W kontakcie z farbą, która zmniejsza palność, ciepło wydzielane z płomieni powoduje, że farba uwalnia gaz tłumiący ogień, co z kolei uniemożliwia pełne rozwinięcie się pożaru. Opóźnia rozprzestrzenianie się płomienia o około 30-120 minut, co daje czas na ugaszenie ognia lub wyjście z zagrożonej strefy.
Gdzie można stosować farbę ogniochronną?
Farba ogniochronna działa na różnych przedmiotach domowych i przemysłowych oraz na wiele sposobów chroni przed pożarami. Farbę tę można nakładać na podłoża konstrukcyjne, takie jak drewno, blacha, sklejka, tynk dekoracyjny, konstrukcje stalowe, beton i różne metale, także do przedmiotów codziennego użytku, takich jak meble i drzwi. Podczas zabezpieczania domu przed ogniem często pomija się łatwopalność tkanin, ale je również można pokryć ognioodpornym sprayem.
Jak aplikować farby ogniochronne?
Przed nałożeniem farby ogniochronnej należy określić rodzaj środka, którego będziesz potrzebował. Przepisy przeciwpożarowe mogą się różnić w zależności od rodzaju materiału i pomieszczenia, dlatego mogą być konieczne dodatkowe badania w celu dokładnego ustalenia, jaką farbę należy zastosować. Na skalę przemysłową często okazują się pomocne zabezpieczenia przeciwpożarowe oferowane przez specjalistyczne firmy takie jak np. Jack-Service.
W pozostałych przypadkach po dobraniu produktu i jego docelowej grubości oraz oczyszczeniu powierzchni można przystąpić do nakładania farby ogniochronnej. Malowanie przeprowadza się w zależności od otoczenia wałkiem lub pędzlem. Można też zastosować metody natrysku bezpowietrznego lub pneumatycznego, które dają lepszy efekt, bo tworzą gładką i jednolitą strukturę farby.
Pamiętaj, że bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest niezbędne w każdym budynku i nie powinno się go przeoczyć podczas ochrony mienia.