Montaż drzwi zewnętrznych. Opis krok po kroku
Właściwa ochrona wnętrza budynku wymaga starannego wyboru odpowiedniej stolarki budowlanej, w tym również drzwi zewnętrznych. Poza walorami estetycznymi powinny się one odznaczać dobrymi parametrami technicznymi, zwłaszcza jeśli chodzi o odporność na sforsowanie, izolacyjność termiczną oraz akustyczną. Kluczem do uzyskanie pożądanej charakterystyki będzie jednak nie tylko sam model drzwi, ale także jego poprawny montaż.
Co wiąże się z montażem drzwi zewnętrznych?
Dobre drzwi do domu, budynku użytkowego lub mieszkania powinny odznaczać się dopasowanymi do potrzeb parametrami użytkowymi. Istotna będzie ich izolacyjność termiczna, która ograniczy ucieczkę ciepła, poziom wygłuszenia, a w razie potrzeby także odpowiednia klasa antywłamaniowa lub przeciwpożarowa. Spełnianie wymogów stawianych przed drzwiami zewnętrznymi wiąże się jednak nie tylko z ich jakością, lecz również z poprawnym montażem. Musi on być dopasowany do zaleceń producenta oraz zgodny ze sztuką budowlaną, niezbędne będzie zastosowanie prawidłowo wybranych elementów do stabilnego osadzenia drzwi w otworze, ale także wykonanie dobrej izolacji termicznej, jak i akustycznej.
Najważniejsze etapy montażu drzwi zewnętrznych
Drzwi zewnętrzne muszą być dopasowane do rozmiarów przygotowanego na nie otworu. Mocuje się je przy pomocy kotew, kołków rozporowych lub dybli. W ścianie jednowarstwowej osadza się je w połowie grubości muru, w dwuwarstwowej możliwie blisko zewnętrznej krawędzi, natomiast w ścianie trójwarstwowej muszą się one znaleźć w warstwie ocieplenia, co wymaga na ogół użycia specjalnych konsol montażowych przytwierdzanych z jednej strony do muru nośnego, a z drugiej do ościeżnicy drzwi. Nie można też zapomnieć o połączeniu ościeżnicy z poszczególnymi warstwami ocieplenia – folią paroizolacyjną, materiałem docieplającym oraz zewnętrzną hydroizolacją. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie całej operacji doświadczonej firmie specjalizującej się w tego rodzaju usługach np. Concretto Steel. Pierwszą wykonywaną czynnością po sprawdzeniu rozmiarów ościeżnicy i otworu drzwiowego oraz upewnieniu się, że zachowany będzie niezbędny luz montażowy, jest wstawienie i wypoziomowanie ościeżnicy przy pomocy specjalnych klinów. Jest to ważne dla trwałości drzwi i ich komfortowej obsługi. Następnie ościeżnicę przytwierdza się do muru, używając odpowiednich do jego rodzaju elementów montażowych i dbając o to, by nie uległa ona przekoszeniu. Kolejną czynnością będzie montaż skrzydła i sprawdzenie poprawności jego działania. Ostatnim etapem będzie wykończenie połączenia z murem.