Montaż kotłowni na ekogroszek w ofercie firmy MCI Marcin Czarnecki
Wybór optymalnego sposobu ogrzewania domu to jedna z trudniejszych decyzji. Obecnie rynek oferuje nam wiele ciekawych i ekonomicznych rozwiązań, a jednym z nich jest ekogroszek – ekologiczne paliwo pozyskiwane z węgla kamiennego. Ten wysokokaloryczny, bardzo wydajny materiał opałowy wymaga odpowiednich kotłów centralnego ogrzewania. Montażem kotłowni na ekogroszek zajmuje się MCI Marcin Czarnecki z Celestynowa.
Dlaczego warto ogrzewać dom ekogroszkiem?
Przede wszystkim dlatego, że jest to bardzo wydajne i ekonomiczne paliwo, dające dużo ciepła i generujące niewielką ilość popiołu. Co więcej, ogrzewanie ekogroszkiem:
ogranicza emisję szkodliwych pyłów i gazów do środowiska,
zapewnia utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach,
nie wymaga codziennego uzupełnienia paliwa.
To tanie i w zasadzie bezproblemowe rozwiązanie. Podłączenie pieca jest stosunkowo proste. Jednak montaż kotłowni na ekogroszek należy powierzyć specjalistom, np. MCI Marcin Czarnecki z Celestynowa. I chociaż zakup odpowiedniego urządzenia nie należy do najtańszych inwestycji, to po pewnym czasie jej koszty z pewnością zostaną zwrócone.
Czym kierować się podczas wyboru pieca do ekogroszku?
W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wielkość domu, czyli powierzchnię, jaką chcemy ogrzać. Przy wyborze pieca na ekogroszek powinniśmy również uwzględnić między innymi: jego wymiar, rodzaj palnika, moc grzewczą, łatwość obsługi, kierunek wylotu spalin czy sposób podawania paliwa. Oczywiście niezwykle istotny jest też wybór odpowiedniego wykonawcy kotłowni na ekogroszek. Miejscem godnym polecenia jest MCI Marcin Czarnecki, firma, która specjalizuje się w montażu różnorodnych instalacji grzewczych. To wykwalifikowani fachowcy dysponujący nowoczesnym sprzętem i mający odpowiednią wiedzę. Dlatego są w stanie zaproponować każdemu klientowi optymalne rozwiązanie w konkurencyjnych cenach.
Ślimakowy czy tłokowy? Który sposób podawania paliwa wybrać?
Przy wyborze odpowiedniego pieca do ekogroszku został zaakcentowany temat podawania paliwa. Na rynku dostępne są kotły z podajnikiem tłokowym i ślimakowym. Które z nich są lepsze? Oto krótka charakterystyka każdego z nich.
Urządzenia wyposażone w podajnik tłokowy są bardzo wydajne, trwałe i możliwe jest ich czyszczenie bez konieczności wygaszania paleniska. Można w nich palić nawet niskiej jakości paliwem, a głównym zadaniem użytkownika jest jego odpowiednio częste uzupełnianie. Piece z podajnikiem ślimakowym charakteryzują się również wysoką wydajnością grzewczą i długą żywotnością. Jednak w porównaniu z powyższymi wygrywają w sposobie dopracowania pod kątem sterowników, a także uważane są za te mniej awaryjne.