Możliwości aranżacji szafek basenowych HPL
Lekkie zabudowy z laminowanych płyt HPL całkowicie zdominowały aranżacje nowoczesnych wnętrz w przebieralniach na basenach, saunach czy w klubach fitness. Zdecydowały o tym podstawowe zalety materiału – odporność na niekorzystne warunki, zwłaszcza na wilgoć oraz wytrzymałość na uszkodzenia. Inwestorzy cenią je także ze estetyczny wygląd, który łatwo zaaranżować w ten sposób, aby szafki basenowe HPL atrakcyjnie prezentowały się z resztą zabudowy.
Jeszcze do niedawna w szatniach basenowych dominowały rzędy metalowych szafek, które kojarzą się dziś raczej z koszarami wojskowymi lub starymi zakładami pracy, a pływalnie nie należały wtedy do najlepiej urządzonych miejsc rekreacyjnych. Przełom przyszedł wraz z pojawieniem się pierwszych aquaparków, które postawiły na przyciągnięcie jak największej liczby klientów i podniosły standardy aranżacji wnętrz. Pomogła im w tym rewolucja technologiczna i upowszechnienie nowoczesnych materiałów całkowicie odpornych na negatywne skutki działania wilgoci – płyt HPL.
– Aquaparki wprowadziły nie tylko nowy typ rozrywki związanej z wodą, ale udoskonaliły także wyposażenie pływalni i ich zaplecza – tłumaczy specjalista z firmy Sanipol specjalizującej się w projektowaniu i wykonywaniu zabudowy w publicznych szatniach, toaletach czy strefach z natryskami. – Funkcjonalne przebieralnie są dziś zaaranżowane zupełnie inaczej niż kiedyś, tak aby były w stanie sprawnie obsłużyć dużą liczbę klientów. I mimo że przyjmują dziś zdecydowanie więcej gości niż tradycyjne pływalnie, to oferują im lepsze warunki do przebierania wraz z zapewnieniem odpowiedniej intymności. Dzięki nowoczesnym materiałom przystosowanym do stawiania lekkiej zabudowy zmieniły się zupełnie aranżacje w nowych szatniach.
Lekkie i estetyczne zabudowy basenowe
Na basenach królują dziś zabudowy wykonane z lekkich płyt HPL. Robi się z nich kabiny w toaletach, przebieralniach i pod natryskami, blaty pod umywalki oraz szafki ubraniowe. Wykorzystanie tego samego materiału nie oznacza jednak monotonnej aranżacji, a wręcz przeciwnie – daje projektantom wiele nowych możliwości pokazania kunsztu i zaplanowania wnętrz zwracających uwagę na estetyczne wykończenie. Płyty produkowane są we wszystkich kolorach z palety RAL, a nawet możliwe są realizacje zamówień z indywidualnymi wzorami. Można to wykorzystać np. oznaczając barwami różne sektory w dużych przebieralniach. Najczęściej jednak kolorowe laminaty służą do atrakcyjnego wykończenia całej zabudowy na zapleczu pływalni.
Zaletą płyt HPL jest także ich waga, ponieważ są one lekkie i w związku z tym łatwo się je montuje. Dzięki temu kabiny nie muszą mieć też zabudowanej części przy podłodze i wystarczy że opierają się na metalowych stopkach. Dzięki temu łatwiej sprząta się posadzkę w szatniach i łazienkach zabudowanych w ten sposób – w zakamarkach nie gromadzą się nieczystości, a cyrkulacja powietrza powoduje, że mokre plamy czy para wodna wysychają same. Ma to ogromne znaczenie przy zabudowie przebieralni i pomieszczeń sanitarnych w wilgotnych miejscach i dlatego również szafki ubraniowe na basenach są z reguły ustawione na podpórkach. Mimo swojej niewielkiej wagi, płyty HPL są bardzo wytrzymałe i zachowują trwałość na długie lata.
Szafki basenowe w przebieralniach
Lekka zabudowa z laminowanych płyty HPL pozwala także efektywniej rozplanować przestrzeń niż w tradycyjnych przebieralniach. Coraz częściej szatnie są dużymi przestrzeniami otwartymi z precyzyjnie zaprojektowaną przestrzenią. Do strefy tej wchodzi się obecnie najczęściej przez zamykane z dwóch stron kabiny do przebierania. Można w nich zdjąć ubranie i buty oraz założyć strój. Przez drugie drzwi wchodzi się między rzędy szafek basenowych z ławeczkami. Zamykane rzędy schowków na ubrania stoją nie tylko pod ścianami, ale są także zgrupowane w szeregi, między którymi zachowane są szerokie przejścia. W szafkach klienci zamykają rzeczy osobiste i przechodzą do strefy basenowej.
Na nowoczesnych pływalniach wykorzystuje się różne modele szafek. Najczęściej są to pojedyncze komory o wysokości około 180 cm lub dzieli się je w połowie wysokości na dwie równe części. W środku każdej z nich zamontowana jest półka i wieszak. Czasem stosuje się także zamykane komory w kształcie litery „L”. Taka wielkość szafek zupełnie wystarcza na schowanie w nich ubrań, butów i torby nawet w sezonie zimowym, kiedy muszą one pomieścić najwięcej rzeczy. Możliwe jest też ustawienie szafek o standardowych komorach dzielonych na pięć części – służą wtedy raczej jako skrytki na drobiazgi, a nie na garderobę.