Materiał Partnera
Na co zwrócić uwagę zamawiając konstrukcje stalowe?

Na co zwrócić uwagę zamawiając konstrukcje stalowe?

Stal należy do najpopularniejszych materiałów budowlanych. Cechuje się wieloma zaletami, m.in. plastycznością, spawalnością, ciągliwością, twardością oraz odpornością na zużycie. Szacuje się, że średniej jakości konstrukcja jest w stanie służyć przez ponad dwieście lat. Dlatego metal ten służy do wykonania m.in. konstrukcji o dużej nośności. Co jest szczególnie ważne przy wyborze odpowiedniego rozwiązania? Sprawdź!

Konstrukcje stalowe – gotowe czy produkowane na zamówienie?

Projektowana konstrukcja powinna być szczegółowo przemyślana. Warto powierzyć opracowanie jej koncepcji doświadczonym profesjonalistom, którzy specjalizują się w realizacji takich przedsięwzięć. 

Zakup gotowego projektu w wielu sytuacjach nie jest dobrym rozwiązaniem, choć może być mniej kosztowny. Mimo to standardowa konstrukcja stalowa może nie spełniać w 100% oczekiwań inwestora. Dlatego najczęściej warto postawić na obiekt dostosowany do konkretnych wymogów. Jak wskazują specjaliści Creativ-Stal, tylko takie podejście zapewni pełną funkcjonalność powstającego obiektu.

Na etapie projektowania można zoptymalizować wszystkie ustalenia i koszty konstrukcji. Przede wszystkim należy tu uwzględnić:

  • kształt i wymiary działki, na jakiej ma stanąć konstrukcja,
  • przeznaczenie konstrukcji,
  • rozmiary i kształt konstrukcji,
  • obciążenia oddziałujące na podłoże,
  • rodzaj i ilość materiałów, składowanych na planowanej powierzchni,
  • użytkowanie wewnątrz konstrukcji maszyn i urządzeń,
  • możliwość przyszłej rozbudowy obiektu.

Wykonanie konstrukcji stalowej

Konstrukcja stalowa pozwala na indywidualne dopasowanie geometrii obiektu. Należy zwrócić uwagę, by była ona bezpieczna i spełniała wymagania techniczne.

Materiały użyte do wykonania zaplanowanego obiektu muszą uzyskać zaświadczenie o jakości potwierdzonej zgodnością z Polskimi Normami, bądź wyniki badań laboratoryjnych, które potwierdzają ich parametry związane z wytrzymałością czy nośnością. Co więcej, powinny być przechowywane w sposób, który umożliwi utrzymanie i ochronę cech jakościowych poszczególnych elementów konstrukcji
oraz ich identyfikację.

Wykonanie konstrukcji stalowej powinno przebiegać w warunkach nadzorowanych, co oznacza, że niezbędne jest zagwarantowanie kompletnych oraz jednoznacznych informacji o wymaganiach przewidzianych dla jej elementów. Ważne jest również stosowanie odpowiedniego wyposażenia, prowadzenie kontroli oraz badań konstrukcji. Wiąże się ono również z bezwzględnym obowiązkiem przestrzegania wszelkich reżimów technologicznych.

Należy pamiętać, że niedostateczna jakość zaplanowania oraz wykonania konstrukcji przekłada się na obniżone bezpieczeństwo ich użytkowania.