Na czym polega ocena stanu technicznego budynku i kto się nią zajmuje?
Urząd wydający pozwolenie na przeprowadzenie prac remontowych w danym obiekcie może wymagać przedłożenia opinii lub ekspertyzy technicznej. Wynikiem obu procedur jest ocena stanu budynku, jednak różnią się one od siebie sposobem egzekucji. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z oględzinami i analizą dokumentacji, w drugim szczegółowymi badaniami różnych elementów konstrukcji. Na czym dokładnie polegają opisywane czynności?
Ocena stanu technicznego budynku przydaje się nie tylko w celach urzędniczych, ale także do sporządzenia kosztorysu remontu lub pozyskania fachowej opinii na temat tego, czy zakup nowej nieruchomości jest rozsądną inwestycją. Taką dokumentację należy również opracować przed wprowadzeniem zmian w budynku polegających na jego modernizacji, przebudowie lub zmiany sposobu użytkowania. Po opinię i ekspertyzę specjalistów sięga się też wtedy, gdy na obiekcie są widoczne oznaki zarysowania konstrukcji (takie, jak przemieszczenia bądź spękania ścian).
Jak wygląda opinia i ekspertyza stanu technicznego budynku?
Opinię opracowuje się na podstawie wizji lokalnej – specjalista dokonuje oględzin i analizuje dokumentację dotyczącą obiektu. Osobą przeprowadzającą procedurę może być inżynier lub technik z odpowiednim doświadczeniem, np. pracownik firmy świadczącej usługi budowlane. W piśmie zazwyczaj opisuje się takie kwestie, jak:
- cel opracowania,
- ogólna charakterystyka nieruchomości (liczba kondygnacji i obecność podpiwniczenia, technologia budowy, rodzaj dachu, fundamentów i instalacji),
- podstawy sporządzenia dokumentu,
- faktyczna ocena techniczna poszczególnych elementów konstrukcji,
- wnioski końcowe (z zaleceniami).
Ekspertyza jest trochę bardziej „angażująca” – narzuca konieczność wykonania praktycznych badań i wyliczeń określających wytrzymałość każdego elementu oraz kondygnacji budynku. To kompleksowa diagnoza, której dokonuje osoba z konkretnymi uprawnieniami: rzeczoznawca budowlany. Oprócz kwestii, jakie porusza się w opinii technicznej (oferowanej m. in. przez firmę ESINVEST), dokument jest wzbogacony o bardziej szczegółową charakterystykę obiektu wraz z właściwymi obliczeniami (dotyczącymi obciążeń ponoszonych np. przez strop). Analizuje się tutaj nie tylko technologię budowlaną, ale także sposób postawienia każdej ściany.
Kiedy należy sporządzić opinię, a kiedy ekspertyzę stanu technicznego budynku?
Decyzję dotyczącą sposobu sporządzenia oceny technicznej budynku zazwyczaj podejmuje osoba weryfikująca jego stan. Podczas wstępnych oględzin specjalista zleca wykonanie ekspertyzy, jeżeli widzi, że opinia powinna zostać pogłębiona. Bardziej szczegółowe badania są dokonywane także przy bardziej skomplikowanych realizacjach oraz uszkodzeniach.