Na jakie kotły można uzyskać dotacje?
Na wymianę lub zakup nowego kotła grzewczego można dostać sporą dotację. Wszystko jest uzależnione od typu pieca oraz regulacji dotyczących wsparcia, jakie narzuca każdy samorząd gminy. Część kosztu wymiany pieca węglowego na ekologiczny może być pokryta z dofinansowania. Obecnie można uzyskać nawet od 1 do 40 tysięcy złotych dotacji. Jakich dokładnie kotłów grzewczych dotyczy pomoc? O tym poniżej.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Walka ze smogiem i zanieczyszczeniem środowiska naturalnego to temat znany wszystkim. Stan, w jakim znajduje się obecnie nasza planeta, wymaga natychmiastowej reakcji. Z tego powodu podejmuje się wszelkie działania mające na celu, między innymi zmniejszenie ilości smogu przedostającego się do powietrza. W walce z tym zjawiskiem pomaga wymiana pieców węglowych na kotły ekologiczne, które są ogrzewane gazem, biomasą lub zasilane odnawialnymi źródłami energii. Z dotacji mogą skorzystać osoby, które przejawiają chęć takiej wymiany. O dofinansowanie mogą ubiegać się zatem:
właściciele lokali mieszkalnych i nieruchomości,
wspólnoty mieszkaniowe,
najemcy lokali komunalnych.
Wysokość dotacji zależy głównie od tego, jakimi środkami dysponuje dana gmina. Jeśli budżet na to pozwala, osoba dokonującą wymiany pieca może otrzymać nawet 100 procent zwrotu poniesionych z tego tytułu kosztów. Wysokość dochodu właściciela wymienianego pieca nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.
Kotły grzewcze objęte dotacją
Dofinansowanie obejmuje wszystkie rodzaje kotłów, które są uznawane za ekologiczne. Dotację można uzyskać, wymieniając przestarzały piec na nowoczesny kocioł:
na ekogroszek;
gazowy;
ogrzewany biomasą;
korzystający z odnawialnych źródeł energii.
Firma Kotły Grzewcze Dragon oferuje ekologiczne i bardzo wydajne systemy ogrzewania. Do najczęściej wybieranych przez klientów należą piece Ecodesign, czyli proekologiczne kotły 5 klasy. Systemy te zostały uznane przez Parlament Europejski za jedne z najlepszych, które w ogromnym stopniu przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. Kotły Ecodesign można ustawić w taki sposób, aby intensywnie pracowały zimą oraz nieco mniej jesienią i wiosną. Można z nich oczywiście korzystać nawet latem, chociażby dla samego ogrzewania wody bieżącej.
Kotły ekologiczne efektywnie zarządzają wytwarzanym ciepłem. Oznacza to, że można dzięki nim stale utrzymywać optymalną temperaturę w pomieszczeniu bez ciągłego dokładania opału i kontrolowania temperatury. Piece ekologiczne przeznaczone są przede wszystkim do ochrony środowiska naturalnego i zmniejszenia ilości smogu przedostającego się do atmosfery. Poza tym nie wymagają ciągłej kontroli, ponieważ pobierają opał w sposób automatyczny. Mają także funkcję samoczyszczenia i nie powodują zanieczyszczeń w pomieszczeniu.