Najważniejsze elementy systemów sygnalizacji pożarowej
Ryzyko wybuchu pożaru jest jednym z większych niebezpieczeństw związanych z eksploatacją obiektów, w których jednocześnie może przebywać bardzo wielu użytkowników. Wśród kluczowych czynników przesądzających o tym, czy uda się uniknąć dużej liczby poszkodowanych, jest wczesne wykrycie ognia i błyskawiczne rozpoczęcie akcji ewakuacyjnej oraz gaśniczej. Nie będzie to jednak możliwe bez skutecznie działającego Systemu Sygnalizacji Pożarowej.
Jakie jest zadanie Systemu Sygnalizacji Pożarowej?
Montaż Systemu Sygnalizacji Pożarowej (SSP) jest niezbędny w obiektach, w których w tym samym czasie może przebywać wiele osób np. w dużych budynkach użyteczności publicznej, kinach, teatrach czy hotelach. Jego zadaniem jest wszczęcie alarmu zaraz po wykryciu pojawienia się dymu lub podwyższonej temperatury i uruchomienie urządzeń oddymiających, a także aktywowanie elementów systemu wspomagającego ewakuację np. odblokowanie wyjść ewakuacyjnych czy zamknięcie drzwi przeciwpożarowych. Działanie systemu alarmu pożarowego to także powiadomienie jednostki Straży Pożarnej, a niekiedy również uruchomienie Stałych Urządzeń Gaśniczych (SUG). Dzięki sprawnej pracy SSP możliwe jest nie tylko uniknięcie ofiar, ale też znaczne zredukowanie powstałych w następstwie pożaru strat materialnych oraz redukcja kosztów działania służb ratunkowych.
Co składa się na System Sygnalizacji Pożarowej?
System sygnalizacji pożarowej składa się z kilku podstawowych elementów. Kluczową częścią instalacji są czujki wykrywające pojawienie się dymu lub znaczny wzrost temperatury. W razie wzbudzenia przesyłają one sygnał do centrali systemu. Informacji takich mogą dostarczać również obsługiwane ręcznie przyciski alarmowe. Po ich otrzymaniu i weryfikacji system uruchamia sygnalizatory akustyczne i optyczne oraz emituje komunikaty głosowe. Centrala alarmowa wysyła też zgłoszenie do PSP i aktywuje oddymianie oraz SUG. Projekt i wykonanie nowoczesnego Systemu Sygnalizacji Pożarowej oferuje wiele doświadczonych firm, np. PROFIRE, specjalizująca się również w wodnych i gazowych Stałych Urządzeniach Gaśniczych oraz systemach oddymiania, a ponadto Dźwiękowych Systemach Ostrzegawczych. Wśród propozycji znajduje się też przygotowywanie Systemów Sygnalizacji Napadów i Włamania, a także telewizji przemysłowej.