Najważniejsze kwestie związane z adaptacją akustyczną pomieszczeń
Adaptacja akustyczna pomieszczeń jest niezmiernie istotna, ponieważ to właśnie odpowiednie warunki panujące w konkretnym obiekcie mają największy wpływ na dobry odbiór dźwięku. Aby uzyskać najlepsze efekty dźwiękowe, stosuje się różne techniki i pomiary. Dzięki odpowiednio rozmieszczonym źródłom dźwięku oraz użyciu właściwych elementów wygłuszających, a także ich prawidłowemu ulokowaniu można znacznie podnieść właściwości akustyczne pomieszczenia.
Na czym polega adaptacja akustyczna pomieszczeń?
Adaptacja akustyczna to najprościej rzecz ujmując szereg działań, których celem jest wygłuszenie obiektu i ograniczenie zbędnych fal dźwiękowych powodujących pogłos. Celem adaptacji jest zmniejszenie poziomu hałasu i zwiększenie zrozumiałości mowy, a także zapewnienie niskiego poziomu zakłóceń, odpowiednich warunków pogłosowych i równomierności pola akustycznego. Tak naprawdę, każde pomieszczenie powinno być indywidualnie oceniane i adaptowane wedle konkretnych potrzeb. Oznacza to konieczność przeprowadzenia drobiazgowych pomiarów akustycznych.
Projektowaniem i wdrażaniem systemów adaptacji akustycznej zajmuje się dystrybutor usług multimedialnych AVI Media z Pruszkowa, która usługi świadczy na terenie całego kraju. Aby osiągnąć zadowalające efekty, po dokładnych pomiarach przygotowywany jest plan adaptacji.
Co wpływa na adaptację akustyczną pomieszczeń?
Bezpośredni wpływ na adaptację akustyczną pomieszczeń ma kilka aspektów. Jednym z nich jest czas opóźnienia pierwszego odbicia rozumiany jako czas dotarcia dźwięku do słuchacza. Istotne jest to, czy energia odbita trafia do punktu docelowego w postaci dźwięku rozproszonego, czy też fali dźwiękowej o określonym kierunku. Odbicia fal dźwiękowych określone są na podstawie opóźnień krytycznych, czyli jako różnica czasu dotarcia sygnału odbitego w stosunku do bezpośredniego, co może skutkować powstawaniem echa.
Kolejny aspekt to rozproszenie energii, na który wpływa wielkość pomieszczenia i jego kształt. Do innych właściwości dąży się w przypadku studia nagraniowego, a do innych w dużych sal koncertowych. Istotny jest także hałas, a dokładnie jego wpływ na maskowanie dźwięków, pogorszenie brzmienia i zaburzenia w odbiorze.
Nie można pominąć także zagadnienia pogłosu. Jest to zjawisko polegające na kilkukrotnym odbieraniu przez słuchacza tego samego dźwięku na skutek jego odbicia w różnych odstępach czasu i o różnym natężeniu. Adaptacja akustyczna ma na celu zniwelowanie tego efektu.