Największe plusy dachówek cementowych
Dachówki są jednymi z najstarszych, a zarazem najbardziej prestiżowych i trwałych rodzajów pokryć dachowych. Wykorzystuje się je na budynkach mieszkalnych i użytkowych z dachami spadzistymi, zyskując znakomity poziom ochrony przed warunkami zewnętrznymi i atrakcyjny wygląd. Poza klasycznymi dachówkami ceramicznymi coraz częściej użytkownicy decydują się na wykorzystanie dachówek cementowych.
Specyfika dachówek cementowych
Dachówki cementowe są ciekawą alternatywą dla typowych dachówek ceramicznych, gwarantując bardzo podobne walory wizualne oraz porównywalną trwałość, wynoszącą według zapewnień producentów kilkadziesiąt lat, przy niższych kosztach zakupu. Dachówki cementowe gwarantują zbliżoną odporność na działanie wody, za sprawą niskiej nasiąkliwości, dzięki czemu są mrozoodporne i stosunkowo odporne na zanieczyszczenia. Dodatkową ochronę zapewnia im naniesiona warstwa tworzywa sztucznego np. akrylu, zabezpieczająca przed wpływem zanieczyszczeń znajdujących się w pyłach osadzających się na dachu, mogących tworzyć wraz z wodą deszczową silnie działające kwasy lub zasady szczególnie groźne dla struktury betonu.
Dachówki cementowe mają na ogół nieco większe rozmiary niż ceramiczne. Oferuje się je w szerokim wyborze kolorów – w wielu przypadkach są one barwione w masie, co sprawia, że ewentualne uszkodzenia mechaniczne nie wpływają na wygląd pokrycia. Dachówki betonowe występują zarówno w barwach tradycyjnych – różnych odmianach czerwieni, jak i modnych szarościach. Dachówkę cementową układa się w ten sam sposób, co ceramiczną, mocując poszczególne elementy za pomocą spinek i wykorzystując powstające w identyczny sposób obróbki blacharskie. Poza wzorami klasycznymi, jak esówka czy karpiówka oferowane są także dachówki płaskie szczególnie dobrze pasujące do nowoczesnych projektów.
Dlaczego warto wybrać pokrycie z dachówek cementowych?
Krycie dachu dachówką cementową poza niższymi kosztami oznacza także szereg korzyści wynikających z właściwości tego rodzaju materiału. Dachówki wykonane z betonu ze względu na swoją masę są odporne wiatr, zwłaszcza na jego siłę ssącą za sprawą możliwego klawiszowania, obniżającego wpływ działania mocniejszych podmuchów. Dach pokryty dachówką cementową oferowaną np. przez firmę AMBIT jest również dość cichy. Z powodu ciężaru pokrycia jest ono odporne na rozchodzenie się fal dźwiękowych, również tych, które są generowane za sprawą padającego deszczu. Pokrycie z dachówek jest również niepalne, redukuje więc zagrożenie pożarowe. Dachówki betonowe przeciwstawiają się też korozji biologicznej, a zatem pojawianiu się porostów, mchów czy grzybów. Dobrze znoszą kontakt z zalegającymi na dachu liśćmi, igłami i niewielkimi gałązkami. Są również niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne.