Normy związane z budową linii oświetlenia ulicznego
W projektowaniu oświetlenia dróg początkowo ważne było przede wszystkim zapewnienie dobrej widoczności kierowcom. Dziś odpowiednio wykonane instalacje oświetlenia ulicznego powinny zapewniać komfort i bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, również pieszym. Duże znaczenie ma też spełnienie wymagań związanych z ochroną środowiska. W artykule piszemy, jakie przepisy prawne określają projektowanie, budowę i utrzymanie linii oświetlenia ulicznego.
Najważniejsze normy
Normy stanowią rodzaj dokumentów, które standaryzują różnego rodzaju przedsięwzięcia, zwłaszcza te budowlane i technologiczne. W odniesieniu do oświetlenia ulicznego, oprócz kwestii związanych bezpośrednio z poprawą widoczności na drogach, dotyczą one również oświetlenia innych przestrzeni, takich jak parki, obiekty sportowe, tereny budowy, stacje paliw, parkingi i wiele innych. Inżynierowie w Polsce podczas projektowania tego typu instalacji muszą kierować się m.in. następującymi normami:
PN-EN 13201:2007, Oświetlenie dróg;
PN-EN 12464-2:2008, Światło i oświetlenie;
PN-EN 12193:2008, Światło i oświetlenie.
Dokumenty te zawierają także zalecenia związane z wykonaniem projektu oraz ważne informacje na temat utrzymania i konserwacji oświetlenia. Budową linii oświetlenia ulicznego zajmuje się firma Grawel z siedzibą w Koninie.
Energooszczędność i ekologia
Celem normalizacji w różnego typu działalnościach jest nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa i funkcjonalności, ale również efektywności energetycznej i ochrony środowiska. W instalacjach elektrycznych dla poprawy energooszczędności stosowana jest technologia LED (diody elektroluminescencyjne). Taki typ oświetlenia wykorzystuje się nie tylko w nowych instalacjach, ale przede wszystkim w tych modernizowanych. Oprawy LED charakteryzują się doskonałymi parametrami świetlnymi, spełniają normy europejskie, a co najważniejsze – zużywają znacznie mniej energii elektrycznej. Tym samym ograniczają koszty i zmniejszają tzw. ślad węglowy.
Inteligentne systemy oświetlenia
Nowoczesne usługi elektryczne to dziś nie tylko dbałość o środowisko naturalne, ale również komfort użytkowników. Inteligentne instalacje pozwalają na dostosowanie parametrów, takich jak natężenie światła w zależności od warunków pogodowych, pory roku czy ruchu na drogach. Zintegrowane systemy na bieżąco monitorują również prace poszczególnych elementów instalacji w czasie rzeczywistym. Dzięki temu w razie usterki można natychmiast zawiadomić serwisantów i szybko dokonać naprawy. Inteligentny system zbiera też dane z tzw. bilansu energetycznego, co pozwala na kontrolę skuteczności instalacji i optymalne dostosowanie.