Materiał Partnera
Nowoczesne metody wykrywania pożaru w obiektach przemysłowych

Nowoczesne metody wykrywania pożaru w obiektach przemysłowych

Wiele obiektów przemysłowych narażonych jest na zwiększone ryzyko wystąpienia pożarów. W tym celu wykorzystywane są odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe, które mają za zadanie spowolnić lub zatrzymać rozprzestrzeniania się ognia. Jednakże coraz większa ilość przedsiębiorców decyduje się również na wyposażenie swojego zakładu w nowoczesne metody wykrywania pożaru. Co to jest system SAP i co warto wiedzieć na jego temat?

Czym jest system SAP?

System SAP jest systemem wykrywania i sygnalizacji pożaru. Ze względu na swoją wysoką skuteczność stał się jedną z najczęściej montowanych instalacji elektrycznych. Pozwala on na automatyzacji instalacji przeciwpożarowych. Dotychczas najczęściej wykorzystywany był w dużej mierze przez budynki użyteczności publicznej, jednak coraz większa liczba przedsiębiorców prowadzący obiekty przemysłowe zdecydowała się na zainstalowanie go w swoich firmach.

Zadaniem systemu SAP jest uruchomienie pozostałych urządzeń przeciwpożarowych, które wchodzą w skład danej instalacji. Co więcej, system łączy się bezpośrednio z wyznaczonym posterunkiem Straży Pożarnej. W ten sposób możliwe jest możliwie najszybsze podjęcie akcji przeciwpożarowej, dzięki czemu zagrożenie i potencjalne zniszczenia redukowane są do minimum. Jest to związane w dużej mierze z faktem, że system SAP pozwala na wykrycie pożaru na jego wczesnym etapie. W ten sposób alarmowane są odpowiednie służby oraz pracownicy, zanim dojdzie jeszcze do sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu. W znaczny sposób przyczynia się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w danym zakładzie pracy.

Dystrybucją i montażem systemu SAP na terenie województwa śląskiego zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak WI-KO-MA Instalacje Elektryczne.

Dlaczego warto zdecydować się na system wykrywania pożaru?

Wysokiej klasy systemy wykrywania i sygnalizacji pożaru pozwalają zabezpieczyć obiekt przemysłowych przed rozprzestrzenianiem się ognia. W dużej mierze to od jego stanu zależy bezpieczeństwo mienia oraz osób, które znajdują się w takim obiekcie. Co więcej, system jest w stanie wskazać lokalizację ognia oraz wykryć jego źródło. Są to informacje niezbędne do szybkiego i skutecznego działania straży pożarnej. Możliwe jest również połączenie go z innymi instalacjami, jak np. sterowanie kontrolą dostępu, mechanizmy oddymiania i wentylacji, system dźwiękowy DSO oraz zamknięcia ogniowe.

W ten sposób ewentualne skutki potencjalnego pożaru zostają zredukowane. Dlatego systemy wykrywania i sygnalizacji pożaru są wymagane przez niektóre firmy ubezpieczeniowe.