Od czego zależy wytrzymałość śruby?
Śruby są trwałymi i odpornymi elementami łącznymi. Służą do scalania różnych części maszyn i sprzętu, których używa się na co dzień. Oprócz tego wykorzystuje się je powszechnie także w branży budowlanej i konstrukcyjnej. W zależności od typu mogą łączyć m.in. metale, drewno i tworzywa sztuczne. Jakie parametry świadczą o wytrzymałości śruby? Odpowiadamy.
Z jakich materiałów przeważnie wykonuje się śruby?
Połączenia śrubowe stanowią jeden z najpopularniejszych sposobów zespalania elementów konstrukcji i budowli. Ich montaż nie wymaga dużych kwalifikacji — jest prosty i szybki, dzięki czemu zyskały tak dużą popularność. Z uwagi na konieczność wytrzymywania bardzo dużych obciążeń śruby muszą być produkowane z użyciem trwałych materiałów. Do ich wytwarzania stosuje się przeważnie stal węglową, która może być dodatkowo nierdzewna i kwasoodporna. Śruby przystosowane do różnych zastosowań można znaleźć w asortymencie wielu firm np. Mix-Met. Oprócz tego sprzedawcy artykułów metalowych w ofercie proponują także m.in. gwoździe, kotwy, nakrętki, nity, podkładki, smarowniczki, łączniki ciesielskie złącza i kołki.
Czym jest klasa wytrzymałości śruby?
Wszystkie elementy złączne powinny zostać odpowiednio oznakowane. Śruby z sześciokątnym łbem, a także te z łbem okrągłym i sześciokątnym gniazdem o średnicy gwintu mniejszej niż 5 mm muszą mieć właściwy kod określający rodzaj użytej stali i klasę wytrzymałości. Z kolei śruby dwustronne o średnicy mniejszej niż 5 mm muszą być oznakowane na nie gwintowanej części. Jeśli nie jest to możliwe — kod umieszcza się na nakrętkowym końcu elementu. Klasa wytrzymałości śruby oznacza się za pomocą dwucyfrowego kodu. Pierwsza z liczb oznacza kategorię dokładności śruby, a druga — minimalną odporność na rozciąganie oraz granicę plastyczności. Co oznaczają te parametry? Otóż granica plastyczności opisuje wartość naprężeń, po których przekroczeniu materiał zacznie się plastycznie rozciągać i nie wróci już do swojego pierwotnego rozmiaru. Z kolei granica wytrzymałości określa naprężenie, jakie jest w stanie przenieść śruba, odkształcając się plastycznie aż do zerwania. Warto wiedzieć, że najczęściej stosowane śruby zwykłe oznacza się kodem od 4.6 do 6.8. Z kolei elementy łączne o wysokiej wytrzymałości mają symbol 8.8 lub 10.9.