Panele fotowoltaiczne – wszystko, co warto wiedzieć o ich zakupie
Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu, zarówno wśród podmiotów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Instalacja tego typu posiada szereg niewątpliwych atutów i korzyści, a to przekłada się na jeszcze większy wzrost popularności. Jak w praktyce działa fotowoltaika i kiedy warto się w nią zaopatrzyć? W dzisiejszym artykule odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania!
Panele fotowoltaiczne
Wysokie ceny za prąd sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań, dzięki którym będą w stanie obniżyć rachunki. Z pomocą przychodzi właśnie tzw. zielona energia, która jest nie tylko atrakcyjna z finansowego punktu widzenia, ale również ekologiczna, a więc przyjazna środowisku naturalnemu. Tego typu instalację wykorzystują już nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale również gospodarstwa rolne, przedsiębiorstwa oraz zarządcy budynków wielorodzinnych. Gdzie w takim razie szukać punktów sprzedaży paneli słonecznych? Panele fotowoltaiczne znajdziemy zarówno u stacjonarnych dostawców czy dystrybutorów, jak i online, m.in. na https://allegro.pl/listing?string=fotowoltaika. Sprawdźmy najpierw, jak tak naprawdę działają panele fotowoltaiczne.
Czym są i jak działają panele fotowoltaiczne?
Instalacja fotowoltaiczna pozwala na pozyskiwanie energii bezpośrednio z promieni słonecznych, które osiągają moc 1367 W/mkw (tzw. stała słoneczna). Do paneli dociera jednak energia o nieco mniejszej wartości, która w lecie wynosi około 800–900 W/mkw, a wszystko za sprawą spadku, jaki następuje w momencie przechodzenia promieni przez atmosferę. Wartość ta jest jednak na tyle duża, że bez problemów pozwala na wygenerowanie prądu, który posłuży gospodarstwu domowemu przez cały rok. Panele słoneczne wykorzystują w tym celu tzw. zjawisko fotowoltaiczne, które – najprościej rzecz ujmując – polega na tym, że fotony, docierając do ogniwa, inicjują przepływ ładunków między poszczególnymi warstwami. To z kolei pozwala pobudzić elektrony, które są elementem znajdującego się w ogniwie krzemu.
Czym kierować się przy zakupie paneli fotowoltaicznych?
Zanim podejmie się decyzję co do zakupu konkretnej instalacji, warto dokładnie określić swoje potrzeby i wymagania. Jeśli mamy taką możliwość, poradźmy się fachowców, a najlepiej specjalistów z firmy, która będzie montować panele. Jedną z najistotniejszych kwestii jest długość oraz zakres gwarancji producenta – im dłuższa, tym lepiej. Zaufani i sprawdzeni producenci dają nawet 10-letnią gwarancję, co jest bardzo korzystną opcją, jeśli weźmie się pod uwagę, że panele fotowoltaiczne składają się z wielu komponentów, które mogą ulec awarii.
Oprócz tego trzeba sprawdzić parametry panelu słonecznych, w tym ich wydajność, a także to, jaka jest utrata parametru generowania mocy w czasie, którą producenci oznaczają w procentach (najlepiej, jeśli jest to od 0,5 do 1–2% w skali roku).
Panele fotowoltaiczne i akcesoria – jak oraz gdzie kupić?
Obecnie zakup paneli fotowoltaicznych nie jest żadnym problemem, tym bardziej jeśli wiemy, jakich rozwiązań szukamy. Wybór jest na tyle duży, że z pewnością każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Najlepiej porównać ze sobą jak najwięcej ofert, skupiając się przede wszystkim na parametrach technicznych, ale też renomie danego producenta oraz opiniach innych klientów.