Piasek zwykły, łamany, kruszony — w czym tkwi różnica?
iasek budowlany to jedno z ważniejszych kruszyw wykorzystywanych w budownictwie i drogownictwie oraz sektorze produkcyjnym. Obecnie na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje piasku, które produkowane są z myślą o różnych zastosowaniach. Poszczególne kategorie różnią się między innymi wielkością uziarnienia oraz zawartością większych frakcji. Warto bowiem wiedzieć, że w przypadku piasku ogromne znaczenie ma nawet kształt ziaren oraz ilość płaskich i podłużnych cząstek w mieszance.
Piasek zwykły
Wedle definicji piasek to luźna skała osadowa, która składa się z ziaren mineralnych niepołączonych ze sobą spoiwem, a więc jest to naturalnie występujący osad mineralny. Wielkość poszczególnych cząstek piasku zwykłego nie przekracza 2 mm. Piasek zwykły wydobywany jest metodą odkrywkową w piaskowniach i żwirowniach, a także w czasie pogłębiania rzek. Ten rodzaj piasku powszechnie wykorzystywany jest w budownictwie jako składnik zapraw, tynków i betonu. Piasek budowlany dostarcza suszarnia piasku ANMAR. Kruszywo na czas transportu zostaje dokładnie zabezpieczone, dzięki czemu zachowuje pożądaną strukturę i właściwości.
Piasek łamany
Piasek łamany to drobnoziarnisty materiał powstający w wyniku drobienia nadziarna, czyli luźnej skały złożonej głównie z kwarcu. Kruszywa łamane pozyskuje się w wyniku erozji skał, które następnie są rozdrabniane. Skały lite kruszy się mechanicznie aż do uzyskania określonej frakcji ziaren. Wielkość cząstek piasku łamanego nie przekracza 2 mm i jest to materiał wykorzystywany głównie do produkcji betonu towarowego, prefabrykatów betonowych, kostki betonowej i wykonywania nasypów, ponieważ wykazuje wysoki współczynnik zagęszczania. Piasek workowany przed dostarczeniem do klienta jest płukany, suszony i sortowany wedle wielkości ziaren.
Piasek kruszony
Piasek kruszony w przeciwieństwie do zwykłego piasku, który występuje w sposób naturalny, jest produkowany sztucznie. Ten typ piasku powstaje w wyniku kruszenia skał osadowych. Piasek kruszony ma grubsze i mniej jednolite ziarna, co jest wynikiem procesów rozdrabniania. Wielkość poszczególnych cząstek wynosić może od 0,25 mm do 5 mm. Piasek kruszony cechuje się zatem niejednorodną strukturą i wielkością ziaren, dlatego wykorzystywany jest głównie do wykonywania podbudów przepuszczających wodę oraz do obsypywania ścieżek i podjazdów. Ten rodzaj piasku świetnie sprawdza się do obsypywania śliskich nawierzchni oraz do spoinowania fug w chodnikach.