Materiał Partnera
Podstawowe elementy instalacji elektrycznej i ich charakterystyka

Podstawowe elementy instalacji elektrycznej i ich charakterystyka

Wykonanie instalacji elektrycznej najlepiej zlecać fachowcom z odpowiednimi uprawnieniami. Warto jednak samemu wiedzieć, jakie są poszczególne jej elementy i jaka jest zasada ich działania. Po to, by w razie problemów, móc po pierwsze wskazać specjaliście, gdzie może leżeć problem, a po drugie – by rozmowa z elektrykiem przebiegała w sposób jak najbardziej efektywny.

 

Jakie są podstawowe elementy instalacji elektrycznej?

Jeśli chodzi o prostą i standardową instalację elektryczną w budynku mieszkalnym, to w jej skład wchodzą:

  • rozdzielnica z bezpiecznikami i szafką,

  • złącze elektryczne,

  • przyłącze,

  • instalacja odbiorcza,

  • wewnętrzna linia zasilająca.

Dodatkowo zalicza się do tego także przewody, urządzenia elektrotechniczne, oprawy oświetleniowe itd.

 

Rozdzielnica – obowiązkowy element

Rozdzielnica wyposażona w drzwiczki i stosowana wewnątrz budynków mieszkalnych to „serce” całego systemu. Muszą być w niej zainstalowane zabezpieczenia różnicowoprądowe i nadprądowe oraz inne urządzenia sterujące i łączące instalacji odbiorczej. Jeśli chodzi o wymaganą liczbę obwodów, to wiele zależy od liczby i mocy zainstalowanych odbiorników. Nie bez znaczenia w przypadku instalacji elektrycznej będzie również powierzchnia samego lokalu mieszkalnego. Trzeba założyć, że w przypadku 30-metrowej kawalerki zapotrzebowanie będzie zupełnie inne, niż w ponad 100-metrowym apartamencie. Każdy dobrej klasy specjalista wie również o tym, że do pojedynczego obwodu nie powinno być podłączone więcej niż 10 gniazd.

 

Przewody i okablowanie

Żadna instalacja nie działałaby prawidłowo, gdyby nie przewody odpowiednio dobrane pod względem rodzaju i materiału wykonania. Warto wiedzieć o dwóch podstawowych typach: jednożyłowych i wielożyłowych. Te drugie mają dodatkową osłonę.

 

Gniazda, wtyczki oraz włączniki

Osprzęt jest dobierany nie tylko ze względu na estetykę, ale również na funkcjonalność i oczekiwaną jakość. Rynek oferuje dziś wiele ciekawych serii i to od inwestora w głównej mierze zależy to, na jaki wariant cenowy się zdecyduje. Niestety te najbardziej ekonomiczne rozwiązania bywają również mało trwałe – zwłaszcza w perspektywie wieloletniej eksploatacji. Dlatego doświadczeni elektrycy, na przykład z Art Bud z Bydgoszczy, zarekomendują osprzęt lepszy jakościowo, a przez to niezawodny. Oczywiście wszystko przy uwzględnieniu budżetu klienta. Warto pamiętać o tym, że nie we wszystkich pomieszczeniach należy stosować te same gniazda i włączniki światła. Na przykład w łazience, zgodnie ze sztuką i z normami, trzeba zamontować modele wodoszczelne.

Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas