Podstawowe rodzaje instalacji wentylacyjnych
Instalacja wentylacyjna to podstawa w każdym budynku. Właściwa wentylacja bezpośrednio wpływa na ludzkie zdrowie i komfort, ale również na funkcjonowanie samego mieszkania. Przyjrzyjmy się, jakie podstawowe rodzaje wentylacji możemy wymienić i czym się one charakteryzują?
Wentylacja naturalna
Najbardziej podstawowym i jednocześnie najprostszym rodzajem wentylacji jest wentylacja naturalna. Oparta jest na prawie grawitacji, czyli naturalnym procesie zachodzącym w środowisku. Na system wentylacji naturalnej składają się kratki wentylacyjne i kanały wywiewne. Jest to najbardziej popularny system wentylacyjny w wielu polskich mieszkaniach. Całość systemu działa jedynie przy nieszczelnych oknach, w połączeniu z kominem wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja grawitacyjna wymaga cyklicznego czyszczenia przez kominiarza, który protokołem potwierdza fakt czyszczenia kominów wentylacyjnych.
W przypadku nieszczęśliwego wypadku, jakim jest pożar, brak takiego protokołu jest równoznaczny z odmową wypłaty ubezpieczenia. Właściciel domu ponosi też spore koszty za ogrzewanie – kominem wentylacyjnym „uciekają” spore ilości ciepła. Często zdarza się też, że w szczelnym budynku wentylacja grawitacyjna doprowadza do tego, że świeże i zimne powietrze z jednego pomieszczenia rozprowadza nieprzyjemne zapachy i wilgoć po innych pomieszczeniach.
Wentylacja mechaniczna
Drugim rodzajem wentylacji, bardziej skutecznym od naturalnej, jest wentylacja mechaniczna, inaczej mówiąc – wymuszona. Największym plusem tego rodzaju wentylacji jest możliwość regulowania intensywności wymiany powietrza. Kontroluje się ją za pomocą urządzeń transportujących powietrze – tzw. wentylatorów. Praca tego systemu wentylacyjnego jest więc niezależna od czynników pogodowych, jak ma to miejsce w przypadku wentylacji naturalnej. Wentylacja mechaniczna oparta jest na elementach elektrycznych, więc nie będzie działać w momencie awarii w dostawie prądu. Podczas pracy takiej wentylacji nie trzeba otwierać okien, co jest dla wielu osób sporą zaletą. Jednak jak to bywa w elektrycznych sprzętach – te mogą ulegać awarii, co generuje dodatkowe koszty.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (z rekuperacją)
Nazywana wentylacją z rekuperacją, wentylacja ta jest energooszczędna i doskonała podczas każdej pory roku. Ten rodzaj wentylacji wykorzystuje wentylację mechaniczną, która rozbudowana jest o dodatkowe urządzenie nazywane rekuperatorem. Odpowiada on za odzysk ciepła z domu. Jest to rozwiązanie nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne. Projekt i instalację takiej wentylacji warto zlecić profesjonalistom, np. z firmy Ventus. Dobrze zaprojektowana i sprawna wentylacja zapewnia bezcenny komfort. Jest to dość drogie rozwiązanie, ale w dłuższej perspektywie zapewnia oszczędność na ogrzewaniu. Rekuperatory są urządzeniami żywotnymi, a wentylacja z odzyskiem ciepła jest praktycznie niezawodna i rzadko ulega awariom.