Podstawowe rodzaje prac ziemnych
Prace ziemne to szereg czynności, które związane są z przygotowaniem podłoża pod inwestycję. Jest to wydobycie i transport gruntu, a także prace porządkowe i wykończeniowe. Roboty ziemne wykonywane są z użyciem specjalistycznego sprzętu, który znacznie ułatwia i przyspiesza cały proces. Co można zatem zaliczyć do podstawowych prac ziemnych?
Klasyfikacja prac ziemnych
Czynności związane z przygotowaniem terenu pod inwestycję polegają na urabianiu gruntu poprzez jego przemieszczanie, zasypywanie, zagęszczanie oraz transportowanie. Roboty przeprowadzane są z użyciem specjalistycznych maszyn, do których zaliczają się między innymi koparki, ładowarki, spycharki, walce, ubijarki i równiarki. Sprzęt budowlany można wynająć na czas prac, a jedną z firm świadczących tego typu usługi na terenie województwa wielkopolskiego jest PHUT KRZYSZTOF NADOBNIK, który dysponujące nowoczesnym parkiem maszynowym.
Roboty ziemne dzielą się na trzy podstawowe typy:
- Porządkowe – do tej grupy należą prace związane z przygotowaniem terenu pod inwestycję, czyli usuwanie roślinności, starodrzew i krzewów. Na tym etapie spulchnia się glebę i przygotowuje się odprowadzenie wód opadowych;
- Podstawowe – zaliczają się do nich roboty związane z makroniwelacją i niwelacją terenu, a także wykopy pod obiekty budowlane i drogi oraz nasypy i podsypki. Wykopy wykonywane są z użyciem koparek i spycharek, które usuwają warstwy ziemi z określonego obszaru;
- Wykończeniowe – polegają na wykonywaniu wykopów pod fundamenty. Na tym etapie wyrównuje się skarpy i nasypy oraz przeprowadza się makroniwelacje. Do tej grupy należą również prace związane z aranżacją małej architektury ogrodowej.
Wykopy i nasypy
Wykopy i nasypy mogą być tymczasowe lub stanowić sposób na ukształtowanie terenu. Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na tym, gdzie wykonywane są prace – powyżej, czy poniżej powierzchni gruntu. Prace ziemne w Kościanie najlepiej powierzyć ekipie dysponującej odpowiednim sprzętem, jaką jest PHUT KRZYSZTOF NADOBNIK. Maszyny budowlane znacznie ułatwiają pracę i skracają czas realizacji zlecenia.
Wykopy dzieli się pod względem ich wielkości. Ze względu na ukształtowanie terenu mogą dzielić się na liniowe, przeprowadzane na wąskich pasmach terenu głównie pod drogi, powierzchniowe wykonywane na rozległych obszarach oraz podziemne, czyli wykopy. Z kolei nasypy rozróżnia się na kontrolowane, czyli układane warstwami i zagęszczane oraz niekontrolowane, do których należą zwały ziemi. Nasypy powstają z gruntów lub materiałów przemysłowych.