Pompa ciepła do starego domu. Czy to dobra inwestycja?
Zwiększające się koszty zakupu nośników energii, a także następujące w związku ze zmianami przepisów ograniczenia w możliwości korzystania z kotłów i pieców starego typu, skłaniają do modernizacji budynków oraz instalowania nowoczesnych urządzeń grzewczych, w tym pomp ciepła. Większość istniejących konstrukcji wymaga jednak zmian również, jeśli chodzi o całą instalację wodną. Są jednak modele pomp ciepła, które radzą sobie z tą przeszkodą.
Co wiąże się z montażem typowej pompy ciepła w ramach modernizacji budynku?
Typowe pompy ciepła są urządzeniami przeznaczonymi do pracy w instalacjach niskotemperaturowych, w których woda używana do ogrzewania ma temperaturę od 35 do 55°C. Efektywne wykorzystanie pozyskiwanej w ten sposób energii wymaga więc zastosowania ogrzewania płaszczyznowego np. popularnej podłogówki, ponieważ przy dużej powierzchni do skutecznego ogrzania powietrza taka temperatura będzie zupełnie wystarczająca. O ile w przypadku budowy nowego domu nie jest to zwykle problemem, o tyle przy modernizacji oznacza poważną i kosztowną przebudowę, wymagającą kucia podłóg i ułożenia zupełnie nowej instalacji grzewczej. Alternatywą jest montaż wraz z pompą ciepła grzejników niskotemperaturowych, które mają inną budowę i znacznie większą powierzchnię roboczą zdolną do przekazywania ciepła, jak również są wyposażone w wentylatory elektryczne wymuszające przepływ powietrza wokół elementów grzejnych, co podnosi efektywność działania. Niestety obie te opcje oznaczają znaczne zwiększenie wydatków.
Pompy ciepła przeznaczone do modernizowanych budynków
Korzystanie z pompy ciepła oznacza możliwość redukcji sum przeznaczanych na ogrzewanie. Podłączenie typowego urządzenia do klasycznych grzejników będzie jednak powodowało, że zużyje ono znacznie więcej prądu. W takim przypadku koszty użytkowania będą dość wysokie, co sprawia, że inwestycja staje się nieopłacalna. Warto też pamiętać, że nawet jeśli pominąć kwestię ceny ciepła, jego ilość prawdopodobnie okaże się niewystarczająca. Sytuacja ulegnie jednak zmianie, jeśli użytkownik zdecyduje się na zainstalowanie specjalnej wysokotemperaturowej pompy ciepła. Urządzenia tego typu oferuje firma Kołton, producent systemów grzewczych. Oferowane urządzenia to pompy powietrzne, co oznacza, że nie trzeba ponosić wysokich kosztów montażu oddzielnego wymiennika ciepła, niezbędnego przy pompach gruntowych. Pompy wysokotemperaturowe są w stanie podgrzać wodę do ponad 65°C, spełniają więc warunki pracy w tradycyjnej instalacji grzewczej. Pozwala to na wykorzystanie grzejników używanych wcześniej ze starym kotłem węglowym i znacznie obniża wydatki związane z całą inwestycją – poza kosztem zakupu pompy, jej podłączenia oraz dostosowania niektórych elementów instalacji nie będą potrzebne żadne dodatkowe zakupy.