Próby ciśnieniowe hydrantów w świetle przepisów
Próba ciśnieniowa ma na celu sprawdzenie jakości wykonania sieci hydrantowej oraz jej szczelności. Różne metody testowe wymagają wcześniejszego zamontowania specjalistycznego sprzętu, przebiegają w różny sposób i w różnym czasie. Pomimo pewnych odmienności, każda z nich dopuszcza pewien poziom nieszczelności. Dowiedz się, dlaczego regularne próby są ważne i jak się je przeprowadza!
Czym jest próba ciśnieniowa?
Sieć hydrantowa to instalacja, która obejmuje sieć wodociągową przeciwpożarową oraz hydranty zewnętrzne. Jest ona niezwykle ważnym elementem ochrony ludzi i obiektów. Z tego powodu musi być regularnie poddawana próbom ciśnieniowym, również przed pierwszym uruchomieniem.
Wydajność oraz ciśnienie, jakie są wymagane dla prawidłowej pracy sieci hydrantowej, są wyższe niż dla wodociągu. Sprawia to, że sieć hydrantowa na ogół wyposażona jest w specjalny zbiornik wody pożarowej, a także w zestaw pomp pożarowych, które zapewniają właściwe ciśnienie oraz wydajność. Próba ciśnieniowa hydrantu ma na celu sprawdzenie szczelności sieci i poprawności jej wykonania. Jej przebieg i ocena wyniku podlegają pewnym regulacjom prawnym.
Próby ciśnieniowe w myśl regulacji prawnych
Norma PN-B-10725, mimo iż nieobowiązująca, jest nadal wykorzystywana przez przedsiębiorstwa wodociągowe. Zgodnie z nią, próba ciśnieniowa sieci hydrantowych jest przeprowadzana odcinkami, a dopiero po pozytywnym wyniku prób odcinkowych, dla całej sieci. Tylko w uzasadnionych przypadkach norma ta zezwalała na końcową próbę hydrauliczną rurociągu podzielonego na poszczególne części.
Ważną normą w omawianym obszarze jest Norma PN-EN 805. Dotyczy ona wymagań wobec systemów zewnętrznych i ich części składowych. Zgodnie z nią, próba szczelności sieci hydrantowej powinna objąć ją w całości. Badania odcinkowe są dopuszczalne tylko w wyjątkowych okolicznościach, gdy niemożliwe jest przeprowadzenie kompleksowej kontroli.
Jak wyjaśniają specjaliści firmy „Bogdan Gil”, w Polsce zastosowanie znajdują również przepisy oraz wytyczne ochrony przeciwpożarowej północnoamerykańskiej organizacji National Fire Protection Association. Wskazują one, że rurociągi i armatura wpięte do sieci przeciwpożarowej powinny być poddawane próbie hydrostatycznej pod ciśnieniem 13,8 bar, a czas próby powinien wynosić 120 minut.
Regulacje FM Global, amerykańskiego towarzystwa ubezpieczeniowego, są stosowane przez duże korporacje również w Polsce. Zgodnie z tymi wytycznymi, próba szczelności sieci może być przeprowadzana jedynie na ukończonej sieci hydrantowej.