Przewymiarowanie budynku - jak tego uniknąć?
Projekt każdego budynku powinien odpowiadać potrzebom jego użytkowników oraz spełniać normy budowlane. Częstym zjawiskiem, z jakim można się spotkać, jest przewymiarowanie elementów konstrukcyjnych budynków, które mają duży wpływ na czas i ostateczne koszty. Dlatego ważna jest optymalizacja konstrukcji budynków w celu oszczędności czasu i wydatków. Dowiedz się więcej!
Czym jest przewymiarowanie budynku?
Przewymiarowanie to nic innego jak dobór na etapie projektu budowlanego i wykonawczego konstrukcji zbyt dużych parametrów w stosunku do istniejących potrzeb. Wiele budynków ma przewymiarowane swoje konstrukcje, które wykraczają nie tylko poza ich potrzeby, ale także wymagania techniczne. Przewymiarowanie to częsty błąd przy projektowaniu konstrukcji budowlanych, a jego uniknięcie, czyli optymalizacja konstrukcji budowlanej pozwoliłaby oszczędzić czas i zredukować koszty. Z tego właśnie powodu każdy budynek powinien zostać zweryfikowany pod tym kątem. Co więcej, każdy inwestor powinien wiedzieć, że konstrukcje budowlane i ich usytuowanie muszą odpowiadać określonym w rozporządzeniu warunkom technicznym, co pozwoli uznać je za bezpieczne w użytkowaniu.
Jak unikać przewymiarowania elementów konstrukcyjnych?
Każdy inwestor chce, aby jego budynek i konstrukcja spełniały warunki techniczne, były wykonane zgodnie z prawem budowlanym i cechowały się wysokim poziomem bezpieczeństwa dla jego użytkowników. Ważne także, aby budynek był wykonany przy możliwie najniższych kosztach. Są inwestorzy, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że istnieje możliwość zamiany droższego materiału budowlanego i konstrukcyjnego na tańszy o takiej samej lub podobnej jakości. Każdy projekt budowlany i wykonawczy konstrukcji można poddać optymalizacji, która pozwoli wybrać najlepsze rozwiązania wpływające na ostateczne koszty wykonawcze budynku.
Jak zauważa ekspert z firmy IMPACT z Gdańska: Optymalizacja konstrukcji budowlanych i możliwość korzystania z przestrzennych metod obliczeniowych pozwoli uniknąć przewymiarowania budynku, rozwiązań nieproporcjonalnie czasochłonnych czy nieuzasadnionych ekonomicznie.
Dzięki przemyślanej optymalizacji konstrukcji budowlanej można zmniejszyć zużycie materiałów budowlanych i konstrukcyjnych, przyspieszyć montaż i czas realizacji inwestycji. Optymalizacji można poddać zarówno projekt budowlany, jak i wykonawczy konstrukcji budowlanej.