Materiał Partnera
Rodzaje i przeznaczenie maszyn wykorzystywanych przy robotach wyburzeniowych

Rodzaje i przeznaczenie maszyn wykorzystywanych przy robotach wyburzeniowych

Rozbiórka to zgodnie z prawem budowlanym rodzaj robót budowlanych, polegających na demontażu i usunięciu z przestrzeni określonego obiektu budowlanego lub jego części. To wykonania tego rodzaju prac używa się różnych maszyn, które służą do wyburzania, demontażu lub bezpośredniej rozbiórki. Jakie dokładnie maszyny stosuje się więc przy robotach wyburzeniowych?

Sposoby wykonywania robót wyburzeniowych

Sposobów na wyburzanie jest wiele, a najszybszą z nich jest metoda strzałowa. Użycie trotylu jest jednak znacznie ograniczone, gdyż nie może być stosowane przy zabudowie zwartej. Równie skuteczną metodą jest rozbiórka mechaniczna z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu, który jest w stanie poradzić sobie z każdym materiałem budowlanym. Uzupełnieniem pozostałych metod jest zazwyczaj rozbiórka ręczna, do której wykonania używa się mniej inwazyjnych narzędzi i maszyn. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że można odzyskać duże ilości materiałów z wyburzanego obiektu. Bez względu jednak na to, jaką metodę się wybiera, trzeba pamiętać, że jedynie zatrudnienie profesjonalnej firmy specjalizującej się w wyburzeniach, takiej jak firma budowlana CAT Mazury gwarantuje, że wszelkie prace zostaną wykonane właściwie.

Sprzęt do rozbiórek mechanicznych

Rozbiórki mechaniczne są wykonywane przy użyciu ciężkiego sprzętu wyburzeniowego, czyli maszyn o wysokiej mocy wyburzeniowej. Jednym z takich sprzętów są koparki wyburzeniowe, które charakteryzują się dużą mocą i wydajnością. Dzięki nowoczesnym technologiom i bogatemu oprogramowaniu możliwe jest wykonywanie zaawansowanych zadań. Wiele z tych urządzeń posiada także wielozadaniowe kruszarki szczękowe, chwytaki i nożyce recyklingowe. Koparki gąsienicowe są natomiast wyposażone w napęd gąsienicowy, który umożliwia wykonywanie prac na podłożach nierównych, piaszczystych i podmokłych. Do rozbiórek mechanicznych wykorzystuje się także młoty hydrauliczne, które zazwyczaj stanowią uzupełnienie do pozostałych maszyn. Ich użycie ma na celu rozdrobnienie elementów oraz usuwanie zbędnych materiałów z terenu rozbiórki. Podobne zadanie stoi przed nożycami wyburzeniowymi. Służą do kruszenia i rozdrabniania betonu czy żelbetonu.

Jakimi sprzętami wyburzać?

Jako pierwsze podczas rozbiórki są wykorzystywane ręczne młoty wyburzeniowe i udarowe, tarcze diamentowe, wiertnice do żelbetonu oraz palniki gazowe. Służą do demontażu futryn, armatury, grzejników, instalacji wykonanych z rur stalowych i innych wewnętrznych elementów znajdujących się w wyburzanym obiekcie. Do wyburzenia przygotowanej odpowiednio powierzchni służą duże maszyny wyburzeniowe dużymi, które wyposażone są w specjalistyczne oprzyrządowanie.

W grupie tej znajdują się dźwigi zaopatrzone w kule wyburzeniowe, gąsienicowe buldożery – tarany oraz koparki z wielofunkcyjnymi ramionami. Te ostatnie można dodatkowo wyposażyć w młoty pneumatyczne lub nożyce hydrauliczne. Takie rozwiązanie może okazać się niezwykle przydatne, gdy konstrukcja obiektu jest zbudowana z wielu elementów stalowych. Głównym zadaniem wymienionych wyżej ciężkich maszyn jest zniszczenie ścian zewnętrznych, nośnych oraz stropów. Prace wyburzeniowe wiążą się także z powstaniem ogromnej ilości materiałów, do których zalicza się gruz, drewno i metal. Aby więc odzyskać jak największą ilość z nich i wykorzystać ponownie, warto wykorzystać kruszarki przystosowane do pracy z materiałami budowlanymi.