Rodzaje i zastosowania rusztowań
Rusztowania to tymczasowe konstrukcje, które wykorzystywane są podczas różnego rodzaju robót na wysokościach od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów. W zależności od charakteru prowadzonych prac używa się różnych rodzajów rusztowań, a każdy z nich ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Jakie są najpopularniejsze rodzaje rusztowań i do czego się je najczęściej stosuje?
Rusztowania ramowe
Rusztowania ramowe składają się z prefabrykowanych płaskich ram, które są montowane poprzecznie. Ich sztywność uzyskuje się dzięki pomostom oraz pionowym i ukośnym stężeniom, które najczęściej są łączone ze stojakami ram przy pomocy uchwytów sworzniowo-zapadkowych. Dzięki takiej konstrukcji charakteryzują się łatwym i szybkim montażem oraz demontażem. Wyposażone są w barierki, które podnoszą poziom bezpieczeństwa pracujących na nich osób. Rusztowania ramowe sprawdzają się przede wszystkim w tych sytuacjach, w których zachodzi konieczność zmiany szerokości pomostów (pozwalają na nią wsporniki zestawianych obok siebie ram) oraz przy zastępowaniu ram szerszych na węższe. Dopasowanie ich do obiektów o skomplikowanych kształtach może być jednak problematyczne.
Rusztowania modułowe
Konstrukcja rusztowań modułowych opiera się o połączenia rygli i stężeń ze stojakami. Łączenia te powstają w stałych punktach węzłowych rozmieszczonych w regularnych interwałach. W roli złączek występują kryzy przyspawane do rurowych stojaków w odstępach co około 50 cm. Na kryzach mocuje się klinowo zaczepy rygli i zastrzałów. Rusztowania modułowe są pracochłonne w montażu i demontażu, a ich cena jest wyższa niż ramowych, ale można je dopasować do obiektów o skomplikowanych kształtach. Wykorzystywane są przede wszystkim przy budowie, remontach i konserwacji obiektów przemysłowych o dużej liczbie instalacji. Ponadto używa się ich podczas różnego rodzaju prac przy wieżach kościelnych, a także przy montażu trybun i scen.
Rusztowania przejezdne
Rusztowania przejezdne to rusztowania wieżowe budowane z ram, stężeń ukośnych i bocznych oraz podestów. Wyposażone są dodatkowo w kółka oraz pomost z poręczą. W celu odciążenia kółek przy większych obciążeniach w miejscu prowadzenia robót opiera się je na stopach. Wykonuje się je najczęściej z aluminium, dzięki czemu charakteryzują się niską wagą. Rusztowania przejezdne, dostępne między innymi w ofercie firmy MDM Trade z Cholerzyna koło Krakowa, sprawdzają się idealnie w tych sytuacjach, w których konieczna jest częsta zmiana miejsca położenia. Wykorzystywane są do prac instalacyjnych, konserwacyjnych, remontowych i naprawczych. W przypadku większości rusztowań przejezdnych dostępnych na rynku można stosować elementy rusztowań ramowych i stojakowych.