Rola rynien w systemach dachowych
Rynny odgrywają ważną rolę nie tylko w budowie dachów, ale również całego obiektu, dlatego powinny być właściwie założone i wykonane z wysokojakościowych materiałów. Aby instalacja spełniła swoją funkcję, należy też zadbać o dobór najlepszego rozwiązania dla danego budynku – czemu jednak „systemom rynnowym” przypisuje się takie znaczenie? Oto Twoja odpowiedź.
Systemy rynnowe zakłada się poziomo – zgodnie z krawędzią dachu, z delikatnym spadkiem w kierunku narożnych części budynku, a także pionowo, przy wspomnianych „rogach”. Instalacja składa się z rynien podstawowych (tj. głównych) o otwartym przekroju oraz pionowych (czyli spustowych), które są „zamknięte”. Jak same nazwy wskazują, pierwszy rodzaj „orurowania” znajduje się na dachu, a drugi – na ścianach budynku. Pozostałe elementy takiej konstrukcji to m.in. różne uchwyty, śruby czy złączki, pozwalające na zamontowanie jej na danym obiekcie.
Znaczenie systemów rynnowych w budowie dachu oraz budynku
Opisywana instalacja służy do odprowadzania wody z opadów atmosferycznych do studzienki kanalizacyjnej albo gleby. Jak wyjaśniają fachowcy z firmy Dach-Partner z Konina, deszcz, który pada bezpośrednio na pokrycie i nie spływa po rynnach, spada swobodnie na dół, a co za tym idzie – tworzy błoto dookoła budynku. Co ważne, woda ląduje także na fundamentach, przez co ulegają uszkodzeniu, a w piwnicy tworzy się mała „powódź”. Następną konsekwencją braku orurowania jest zmiana struktury gruntu, która wpływa na stabilność i wytrzymałość budynku.
Systemy rynnowe (w Koninie oferowane np. przez wspomnianą firmę) pozwalają uniknąć tych zagrożeń. Instalacja odprowadza opady w pewnej odległości od fundamentów, więc nie trzeba się bać o ich zniszczenie. Warto również wspomnieć, że opisywane „rury” wpływają także na stan samej konstrukcji oraz dachu – zapobiegają zawilgoceniu ścian i poddasza albo strychu, a w dalszej kolejności – pojawienia się pęknięć, pleśni czy grzybów. Takie zjawiska negatywnie działają nie tylko na budynek, ale też ludzkie zdrowie i bezpieczeństwo (na „dłuższą metę”).
Co warto jeszcze wiedzieć o systemach rynnowych?
Podobne „orurowanie” stanowi niezbędne wyposażenie dachu, dlatego warto zadbać o to, by kupić je od sprawdzonego sprzedawcy i odpowiednio zamontować, nie narażając konstrukcji. Najlepiej, aby systemy rynnowe zostały założone przez osoby mające w tym doświadczenie, ponieważ pozwoli to uniknąć jakichkolwiek „nieprawidłowości” podczas instalacji. Przekazanie takiego zadania fachowcom sprawi także, że rynny będą dobrze się prezentować na elewacji.