Rola zbrojenia w konstrukcjach betonowych
Zbrojenie betonu jest niezbędne w przypadku potrzeby uzyskania mocnej konstrukcji budowanego obiektu. Elementy zbrojenia, zazwyczaj w postaci stalowych elementów, w znaczny sposób poprawia właściwości mechaniczne betonu. Właściwości stali zbrojeniowej muszą być dobrane do odpowiednich wymogów konstrukcyjnych. W celu osiągnięcia odpowiednich parametrów zbrojonego betonu używa się zarówno dystansów, jak i podkładek zbrojeniowych.
Jak jest rola zbrojenia w betonie budowlanym
Beton jest podstawowym półproduktem, jeśli chodzi o wznoszenie wszelkich budowli. Chodzi tu zarówno o budownictwo mieszkaniowe, jak i infrastrukturalne. Zawdzięcza to szczególnym właściwościom fizycznym i mechanicznym. Jest też odporny na oddziaływanie długotrwałych negatywnych zjawisk, jak na przykład wilgoci, a także inne czynniki środowiskowe, jak wysoka czy skrajnie niska temperatura.
Jednak mimo tych zalet, nawet beton wytwarzany w najlepszych betoniarniach, takich jak WIKRUSZ, bywa kruchy i łamliwy. Taka jest po prostu jego natura. Dlatego też najlepszym środkiem zaradczym w tej kwestii jest zbrojenie produkowanego betonu. Stalowe elementy zbrojeniowe stosowane są w niemal wszystkich rodzajach konstrukcji budowlanych.
Do wykonania zbrojenia w betonie używane są gotowe moduły lub siatki zbrojeniowe. Jednak najczęściej przy betonowaniu używa się odpowiednich do projektu prętów metalowych, które przycina się i układa na miejscu. Stabilna konstrukcja powstaje również przez dodatkowe zastosowanie dystansów zbrojeniowych oraz podkładek. Zbrojenie jest zatapiane w betonie, dzięki czemu zapobiega problemom kruszenia zarówno na etapie budowy, jak i późniejszego użytkowania.
Rola dystansów zbrojeniowych
Zbrojenie betonu nie byłoby tak dobre, gdyby nie specjalne dystanse z tworzyw sztucznych, stali lub betonu, które decydują o profilu zbrojenia. Dają one sporą możliwość regulacyjną. Są też odporne na naprężenia i mają dużą odporność chemiczną. Ich główną rolą jest regulowanie odległości między poszczególnymi elementami szalunku.
Czym jest zbrojenie rozproszone?
Zbrojenie rozproszone to rodzaj wzmocnienia betonu. Jednak nie odbywa się ono za pomocą dużych elementów stalowych, tylko przez wzbogacenie mieszanki betonowej różnego rodzaju włóknami. Główną zaletą tego sposobu zbrojenia jest wzmocnienie całej konstrukcji i zapobieżenie mikropęknięciom, szczególnie w początkowym okresie wysychania. Tak wzmocniony beton posiada lepsze parametry niż półfabrykat pozbawiony zbrojenia.