Rozbiórka mechaniczna i ręczna – porównanie metod
Rozbiórka to określenie, które pochodzi jeszcze z czasów, gdy dokonywano jej jedynie metodą ręczną. Aktualnie znaczna większość budynków powstaje z wykorzystaniem elementów stalowych oraz cementu. Sprawia to, że rozbiórka ręczna jest mało efektywna i znacznie częściej prace prowadzone są z wykorzystaniem odpowiednich maszyn (tzw. ciężkiego sprzętu). Zdarza się jednak, że ze względu na ograniczoną dostępność lub trudne warunki trzeba skorzystać z metod ręcznych.
W jakich przypadkach wykorzystywana jest rozbiórka ręczna?
Rozbiórka ręczna budynków wykorzystywana jest w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest wspomniany już ograniczony dostęp w efekcie czego, niemożliwe jest zastosowanie odpowiednich maszyn. Zdarza się jednak, że rozbiórka ręczna jedynie poprzedza rozbiórkę mechaniczną budynków.
Oczywiście istnieje szereg sytuacji, w których trzeba skorzystać z metody ręcznej. Dotyczy to np. przypadków, gdy prace będą prowadzone w bliskim sąsiedztwie budynków zagrożonych uszkodzeniem w trakcie prac. Najczęściej są to obiekty zabytkowe lub w złym stanie technicznym. Metoda ręczna wykorzystywana jest również wtedy, gdy w bliskim sąsiedztwie znajdują się obiekty w stałym użytkowaniu i wprowadzenie ciężkiego sprzętu wiązałoby się z silnymi wstrząsami i hałasami, albo stanowiłoby zagrożenie dla ludzi.
Osobnym przypadkiem są sytuacje, gdy konstrukcja poddawana rozbiórce będzie w całości lub częściach przeznaczona do użytkowania. Należy wtedy zachować szczególną ostrożność oraz niezwykłą precyzję, które nie zawsze są w stanie zagwarantować inne metody.
Rozbiórkami budynków zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak EURO METAL.
Zastosowanie rozbiórki mechanicznej
Nie zawsze jednak wykorzystanie metody ręcznej jest rozwiązaniem optymalnym. W takich przypadkach znacznie lepiej sprawdza się metoda mechaniczna. Jej głównym przeznaczeniem jest możliwie najszybsze przeniesienie masy konstrukcji rozbieranej do poziomu najniższego przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Niezwykle ważne jest, by nad pracami rozbiórkowymi zapewnić bezpośredni nadzór. Co więcej, w trakcie jej trwania pracownicy nie mogą znajdować się na wyburzanej konstrukcji. Ich zadaniem jest zabezpieczanie strefy niebezpiecznej np. przed dostaniem się na nią osób postronnych.
W trakcie rozbiórki metodą mechaniczną wykorzystywane są nie tylko odpowiednio przystosowane do tego maszyny, ale również fizyczne aspekty danego obiektu oraz siła grawitacji oddziałująca na jego elementy.