Różnice między rozbiórką a wyburzeniem
Niekiedy, aby móc wybudować nowy budynek lub istniejąca na danym terenie konstrukcja zagraża bezpieczeństwu, niezbędne jest pozbycie się już powstałych zabudowań. Niestety w mowie potocznej oba sformułowania stosowane są często zamiennie, co może wywołać szereg niejasności i niedomówień. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę oraz na czym polega różnica między rozbiórką a wyburzeniem?
Czym jest rozbiórka?
Rozbiórka to określenie znacznie starsze od wyburzenia, które określało zazwyczaj rozebranie budynku. Charakterystyczną cechą tego działania był fakt, że część materiałów nadawała się do ponownego wykorzystania. Taka praktyka pozwalała nieco zmniejszyć koszty budowy następnego budynku i miała znaczenie ekonomiczne. Obecnie rozbiórki niewielkich obiektów można wykonywać własnoręcznie, jedynie z obowiązkiem zgłoszenia. Tak jest np. w przypadku, gdy budynki przeznaczone do rozbiórki nie przekraczają wysokości 8 metrów.
Rozbiórka wymaga szczegółowego zaplanowania przeprowadzanych prac w zakresie m.in. składowania materiałów. Każda rozbiórka wymaga określenia kierownika wykonywanych działań. Ten natomiast ma obowiązek prowadzenia stosownego dziennika dokonywanych prac. Rozbiórka wymaga oznaczenia tablicami informacyjnymi oraz odpowiedniego zabezpieczenia budynku i prac. Profesjonalne usługi w ramach rozbiórki, jak i wyburzenia oferuje przedsiębiorstwo usługowe EL-KOP.
Co to jest wyburzenie?
Wyburzenie budynku związane jest z jego całkowitą destrukcją. Bardzo rzadko zdarza się, że z materiałów po dokonaniu właściwych czynności cokolwiek możliwe jest do odzyskania. W związku z szybkim postępem technologicznym ta forma pozbywania się starych zabudowań staje się coraz bardziej popularna. Poza tym przy nowoczesnych rozwiązaniach budowlanych nawet odzyskane materiały nie nadawałyby się do ponownego wykorzystania. Wyburzenia budynków wykonywane są przez firmy specjalistyczne, które w tym celu używają ciężkiego sprzętu, takiego jak dźwigi, koparki, młoty pneumatyczne, nożyce hydrauliczne czy spycharki.
Co wybrać: rozbiórkę czy wyburzenie?
Odpowiedni rodzaj prac powinien być dopasowywany w oparciu o indywidualną konstrukcję, rozmiary oraz stan danego budynku. Wyburzenie całej konstrukcji stosowane jest w przypadkach, gdy rozbiórki nie da się przeprowadzić oraz w przypadku, gdy taka forma zalecana jest przez specjalistów. Pod uwagę brane są wówczas m.in. względy ekonomiczne, bezpieczeństwo czy sprawność prowadzenia robót i możliwość wykorzystania poszczególnych technik działania.