Spieki kwarcowe od najlepszych producentów. Przegląd ciekawych propozycji
Elementy wykonane z kamienia są trwałą i elegancką ozdobą wnętrz, które nadają im niepowtarzalny charakter. Mają również duże znaczenie dla funkcjonalności z uwagi na swoją trwałość. O uzyskanym za ich pomocą efekcie decyduje jednak nie tylko dobrze przygotowany projekt oraz umiejętności kamieniarzy przygotowujących i montujących poszczególne części składowe, ale także rodzaj wykorzystanego materiału.
Charakterystyka spieków kwarcowych
Kamień naturalny należy do popularnych materiałów wykorzystywanych do wykańczania elewacji budynków oraz ich wnętrz. Poszczególne gatunki są w stanie zaoferować zróżnicowane efekty wizualne, a także odmienną specyfikę użytkową, jeżeli chodzi o odporność na czynniki zewnętrzne oraz wytrzymałość mechaniczną. Niestety nie zawsze atrakcyjny wygląd idzie w parze z możliwościami użycia materiału w konkretnym zastosowaniu. Ograniczeń tych nie mają spieki kwarcowe, które wytwarza się z naturalnych materiałów, uzyskując identyczny rezultat, jeżeli chodzi o walory estetyczne, jednak o wiele lepiej znoszą wpływ czynników uszkadzających kamień naturalny. Spieki kwarcowe powstają z mieszaniny kwarcu oraz rozdrobnionych fragmentów skał naturalnych. Całość jest wzbogacana dodatkami ceramicznymi oraz substancjami korzystnie wpływającymi na wygląd np. łupkami ilastymi. Mieszanka jest prasowana, a następnie poddawana oddziaływaniu wysokiej temperatury, która może przekraczać 1200°C. Gotowy wyrób charakteryzuje się niską nasiąkliwością, dzięki czemu jest odporny na zabrudzenia oraz mrozoodporny. Wyróżnia się także wysoką twardością, przez co nie ulega zarysowaniom. Co ważne, wytrzymuje również kontakt z wieloma chemikaliami, w tym kwasami. Bez problemu można go utrzymać w czystości.
Lapitec – nowoczesny spiek kwarcowy
Znakomitym przykładem spieku kwarcowego, który sprawdzi się w wielu zastosowaniach, są płyty dostarczane przez Lapitec. Są one dostępne w dobrych firmach kamieniarskich, np. w ofercie firmy kamieniarskiej BAGOMAR. Płyty Lapitec określane jako kamień syntetyzowany można wykorzystać jako okładziny ścienne, a także blaty kuchenne i łazienkowe. Nadają się na lady recepcyjne oraz jako materiał do wykładania podłóg i schodów, także w miejscach, które są intensywnie eksploatowane. Z kamienia syntetyzowanego Lapitec mogą powstawać parapety i okładziny tarasowe. Będzie odpowiedni do wykonania zabudowy kominkowej oraz elementów mebli np. blatów stolików czy komód. Można go wykorzystywać także na zewnątrz, choćby przy tworzeniu małej architektury ogrodowej.