Sprzęty i urządzenia wykorzystywane do wiercenia studni
Miejsce na studnie może być wykopane bądź wywiercone. Wykop najczęściej mierzy koło 10m i pozwala na wydobycie wody jedynie z pierwszej warstwy. Dlatego o wiele częściej stosuje się wiercenie, na o wiele większą głębokość między 15 a 20 metrów. Do tego zadania jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Do wykonania otworu wykorzystuje się wiertnicę. Na studnie składają się jeszcze rura osłonowa, rura filtracyjna, obudowa nośna, zawór odcinający oraz pompa tłocząca.
Etapy powstawania studni głębinowej
W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na wyborze odpowiedniego miejsca. Określoną lokalizację sprawdza się na mapach hydrogeologicznych, aby określić występowanie wód głębinowych. Na tej podstawie wyznacza się odpowiednie miejsce do wywiercenia otworu, tak aby studnia głębinowa nie przeszkadzała w użytkowaniu terenu czy dalszych inwestycjach. Dopiero po takim dokładnym wyborze miejsca można przystąpić do wykonywania odwiertu.
W gotowym otworze montowane są rury osłaniające od różnych zanieczyszczeń. Następnie znowu się wierci aż do przebicia warstwy wodonośnej. Specjalistyczna firma FHU DANIEL wykorzystuje sprzęt pozwalający zredukować stopień zniszczenia terenu podczas budowy. Ciężka wiertnica może stać w odległości nawet 100 metrów od miejsca kopania. Dalej wykonuje się zabudowy kolumny eksploracyjnej rurami studziennymi PVC. Ważnym elementem jest też uważne żwirowanie studni, tak aby jej nie zniszczyć, a następnie uszczelnia się cały system. Ostatnim etapem jest wykonanie pomiarów i przyłączenia do budynku.
Zalety studni głębinowej
Studnie wykorzystuje się od lat w gospodarstwach domowych, rolnych, na działkach czy zakładach przemysłowych. Nic dziwnego, że cieszą się one bardzo dużą popularnością, ponieważ przynoszą wiele korzyści. Wykonanie takiej studni, przy pomocy profesjonalistów przebiega bardzo sprawnie, bezpiecznie i bez szkód dla terenu. Dobrze wykonana i zabezpieczona studnia to jednorazowy wydatek służący przez długie lata. Gospodarstwa posiadające własny dostęp do źródła są niezależne i nie mają problemów z brakiem wody czy niskim ciśnieniem.
Największą zaletą jest ogromna oszczędność. Jedyne ponoszone koszty to budowa studni i energia wykorzystana do pracy pompy. Korzystanie z wodociągów wiążę się z wieloma ukrytymi kosztami, takimi jak opłata za przyłączenie, czy opłata za ścieki. Wydobywana woda jest wysokiej jakości, bogata w minerały, czysta i przede wszystkim niechlorowana. Dzięki temu idealnie nadaje się do picia i gotowania, jest bezzapachowa i ma neutralny smak.