Środki do pielęgnacji betonu. Przegląd rozwiązań
Beton jest używany w wielu zastosowaniach inżyniersko-budowlanych od wznoszenia obiektów kubaturowych po układanie nawierzchni ścieralnych dróg. Jego znakomite parametry wytrzymałościowe zależą jednak nie tylko od odpowiedniego składu czy prawidłowego doboru kruszywa, ale również od właściwego wykonania prac przy jego wylewaniu. Szczególnie duże znaczenie ma stosowanie środków do pielęgnacji betonu, co znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzeń.
Dlaczego prawidłowa pielęgnacja betonu jest niezbędna?
Beton to podstawowy materiał budowlany powstający przez połączenie cementu, pełniącego funkcję spoiwa, wody niezbędnej do zajścia reakcji wiązania materiału oraz właściwie dobranego kruszywa, które tworzy mineralną strukturę gotowego wyrobu. Popularność betonu wynika z jego niezwykłej trwałości, połączonej z bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi, co daje możliwość wznoszenia obiektów o znacznej wielkości i masie. Ogromne znaczenie ma też łatwość, z jaką można formować mieszankę betonową, korzystając z odpowiednich szalunków. Stosowanie betonu ma też bardzo długą tradycję, jego rozmaite postacie były wykorzystywane od dawna – pierwsze ślady materiału, który można uznać za pierwowzór betonu, pochodzą sprzed ponad 7 tysięcy lat, a jedną z najbardziej znanych konstrukcji betonowych jest kopuła rzymskiego Panteonu. Dzisiejsze betony mają wprawdzie inny skład, wykorzystując cement oraz masę rozmaitych dodatków poprawiających ich właściwości, jednak zasada ich stosowania jest bardzo podobna – podkreśla przedstawiciel firmy Immerbau, specjalizującej się w produkcji zapraw budowlanych oraz materiałów do ochrony betonu.
Wytrzymała struktura betonu powstaje w wyniku procesu jego dojrzewania. Zachodzi wkrótce po przygotowaniu i wylaniu mieszanki, obejmując zjawisko hydratacji, czyli uwodnienia, możliwego za sprawą dodawania do materiału właściwej ilości wody, stanowiącej nawet 25% jego masy. Reakcje chemiczne zachodzące podczas hydratacji, także związane z wydzielaniem znacznej ilości ciepła, są kontrolowane za sprawą odpowiedniego kształtowania składu betonu. Nie zawsze jednak pozwala to na osiągnięcia właściwego tempa wiązania, co może prowadzić do powstawania nadmiernych naprężeń, a w ich wyniku pojawiania się rys i spękań. Zjawiska te niekorzystnie pływają na strukturę betonu, osłabiając jego wytrzymałość. Ich zakres można jednak ograniczyć, stosując różne metody pielęgnacji betonu.
Pielęgnacja betonu pozwala na stworzenie warunków, w których proces hydratacji będzie przebiegał optymalnie i nie spowoduje obniżenia wytrzymałości ani nadmiernej zmiany wymiarów. Jednym z głównych celów pielęgnacji jest zapobieganie zbyt szybkiej utracie wilgoci oraz powstawaniu skurczu i zjawiska tzw. osiadania plastycznego. Ważne jest również zniwelowanie naprężeń powstających wskutek dużych różnic temperatur między wnętrzem a powierzchnią wylewanych elementów. Znaczenie ma ograniczenie zakresu działania promieniowania słonecznego i opadów. Jeśli chodzi o metody pielęgnacji, to tradycyjnie stosowane są: opóźnianie czasu usuwania deskowań, zwilżanie betonu wodą, przykrywanie betonu rozmaitymi przesłonami, a także wykorzystywanie odpowiednich preparatów ochronnych.
Środki do pielęgnacji betonu firmy Immerbau
Środki chemiczne przeznaczone do pielęgnacji betonu są w stanie zmniejszyć tempo odparowywania wody, wpływając na ograniczenie ryzyka występowania skurczu, a zatem pojawiania się rys i pęknięć. Jedną z największych korzyści używania środków do pielęgnacji betonu jest to, że można je wykorzystywać niemal natychmiast po zakończeniu wylewania i zagęszczania. Z uwagi na ich płynną formę nie ma również problemów z pokrywaniem nimi większych powierzchni, a także stosowaniem zarówno na elementach poziomych, jak i pionowych, choć wiąże się to z koniecznością szczególnie starannego wykonywania natrysku. Choć wykorzystywanie środków do pielęgnacji betonu będzie użyteczne w każdych warunkach, to szczególnie duże korzyści daje w okresach podwyższonej temperatury powietrza, gdy zapanowanie nad tempem zmniejszania parowania jest szczególnie trudne. Właściwie pielęgnowany beton będzie miał mniej porowatą powierzchnię, będzie więc bardziej wytrzymały i lepiej chroniony przed wpływem czynników zewnętrznych. Przy stosowaniu odpowiednich środków nie ma także obaw o zachowanie wszystkich parametrów wytrzymałościowych.
Ciekawą propozycją, jeśli chodzi o środki do pielęgnacji betonu, są produkty oferowane przez firmę Immerbau. Mogą one być stosowane zarówno do wykonywania natrysków, jak i w razie potrzeby nanoszone ręcznie na mniejszych powierzchniach. Poza standardową ochroną przed zbyt szybkim odparowywaniem zapewniają także zabezpieczenie przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz są odporne na alkalia zawarte w podłożu. Preparaty Immerschutz AC oraz Immerschutz OS to środki jednokomponentowe, dostarczane w formie płynnej, które można nanosić metodą natryskową, istnieje także możliwość ręcznego nakładania środka przy wykorzystaniu pędzla. Zarówno Immerschutz AC, jak i Immerschutz OS mają białe zabarwienie, co ułatwia bieżące kontrolowanie równomierności pokrycia zabezpieczanego obszaru. Ciecz natryskuje się lub nakłada pędzlem na beton w jednej warstwie, a w razie potrzeby – przy silniejszym wietrze lub większym nasłonecznieniu – zabieg można powtórzyć. Zużycie w litrach na metr kwadratowy to od 0,15 do 0,30. Przy zużyciu na poziomie 0,17 litra wskaźnik ograniczenia parowania wody z betonu wynosi 75% dla Immerschutz AC oraz aż 90% dla Immerschutz OS.